Анотація українська
Монографія є узагальненням сучасних досягнень вивчення структури та функцій клітинних оболонок рослин в нормі та при дії екстремальних зовнішніх факторів. В окремих розділах послідовно висвітлюються основні структурно-функціональні характеристики полісахаридів оболонки, білків, кутину, лігніну та восків, їхня роль у рості та диференціації клітин. У книзі викладено результати численних досліджень процесу росту клітинних оболонок, роль ферментів, фітогормонів, іонів кальцію і експресії генів, які задіяні в цих процесах, а також розглянуто модельні схеми структурної будови оболонок. У монографії підкреслена визначальна роль клітинних оболонок в адаптації рослин до дії екстремальних зовнішніх факторів, включаючи низькі температури, посуху, затоплення, засолення, забруднення ґрунтів іонами важких металів, мікрогравітацію та ін. Показано, що структурні та функціональні зміни клітинних оболонок за умов діючих стресорів допомагають рослині вижити і нормально функціонувати.
Монографія розрахована на широке коло біологів і насамперед на ботаніків, фізіологів, цитологів, екологів та агрономів. Вона може використовуватися як довідник для викладачів ботаніки, фізіології рослин, клітинної біології й екології в університетах і сільськогосподарських інститутах і як посібник для аспірантів та студентів старших курсів, які спеціалізуються в галузі біології.
Читацька аудиторія російська
Монография рассчитана на ботаников, физиологов, цитологов, экологов, генетиков и агрономов. Она может использоваться как пособие для преподавателей ботаники, физиологии растений, клеточной биологии и экологии растений в университетах и сельскохозяйственных вузах, а также как пособие для аспирантов и студентов старших курсов, которые специализируются в области биологии.
Монография представляет обобщение современных достижений в изучении структуры и функции клеточных оболочек растений в норме и при воздействии экстремальных внешних факторов. В первом разделе освещаются основные структурно-функциональные характеристики полисахаридов оболочки, белков, кутина, лигнина и восков, их роль в росте и дифференциации клеток. В книге изложены результаты многочисленных исследований процессов роста клеточных оболочек, роли ферментов и фитогормонов, ионов кальция и экспрессии генов, которые задействованы в этих процессах, а также рассмотрены модельные схемы структурного строения клеточных оболочек. Во второй главе монографии подчеркнута определяющая роль клеточных оболочек в адаптации растений к воздействию экстремальных внешних факторов среды.
Изучено воздействие низких температур, засухи, затопления, загрязнения почвы ионами тяжелых металлов, интоксикации патогенами, а также влияние микрогравитации и гипергравитации на структуру и функциональное состояние клеточных оболочек растения. Показано, что структурные и функциональные изменения клеточных оболочек при воздействии экстремальных факторов среды помогают растению адаптироваться.