Читацька аудиторія українська
Для наукових та інженерно-технічних працівників, що займаються фізикою твердого тіла, матеріалознавством, опто- та наноелектронікою, а також для аспірантів і магістрів фізичних спеціальностей
В монографії описано структури та особливості виготовлення і формування халькогенідних стекол, оптичних волокон з халькогенідних стекол і тонких плівок методами фізичного нанесення з парової фази та нанесення плівок халькогенідних склоподібних напівпровідників (ХСН) з розчину. Розглянуто методики вимірювання та основні експериментальні результати дослідження нелінійних оптичних властивостей ХСН. Наведено приклади реалізації пристроїв обробки сигналу з використанням ХСН (оптичне перемикання, перетворення довжини хвилі та ін.). Висвітлено можливості застосування ХСН у сенсорній тематиці. Розглянуто інфрачервону термометрію з використанням ХСН хвилеводів, інфрачервону спектроскопію з використанням ХСН, інші типи інфрачервоних волоконних сенсорів, іоноселективні та резистивні сенсори, системи типу «електронний язик». Показано можливості використання середовищ на основі ХСН для запису, відтворення і зберігання інформації.
Розкриваються фізико-технологічні основи застосування шарів ХСН як середовища для виготовлення елементів інтегральної, волоконної оптики, сенсорики, запису та зберігання інформації й інших практичних застосувань.
Читацька аудиторія російська
Для научных и инженерно-технических работников, занимающихся физикой твердого тела, материаловедения, опто- и наноэлектроники, а также для аспирантов и магистров физических специальностей
В монографии описаны структуры и особенности изготовления и формирования халькогенидных стекол, оптических волокон из халькогенидных стекол и тонких плёнок методами физического нанесения из паровой фазы и нанесения плёнок халькогенидных стеклообразных полупроводников (ХСП) из раствора. Рассмотрены методики измерения и основные экспериментальные результаты по исследованию нелинейных оптических свойств ХСП. Приведены примеры реализации устройств обработки сигнала с использованием ХСП (оптическое переключение, преобразования длины волны и др.). Освещены возможности применения ХСП в сенсорной тематике. Рассмотрены инфракрасная термометрия с использованием ХСП волноводов, инфракрасная спектроскопия с использованием ХСП, другие типы инфракрасных волоконных сенсоров, ионоселективные и резистивные сенсоры, системы типа «электронный язык». Показаны возможности использования сред на основе ХСП для записи, воспроизведения и хранения информации.
Раскрываются физико-технологические основы применения слоев ХСП как среды для изготовления элементов интегральной, волоконной оптики, сенсорики, записи и хранения информации и других практических применений.