Читацька аудиторія українська
Видання розраховане на науковців, викладачів, студентів, усіх, хто цікавиться історією України, інформаційною політикою Російської імперії.
У монографії досліджено історію діяльності органів військової цензури в українських губерніях Російської імперії в роки Першої світової війни. Автор проаналізував військово-цензурне законодавство та цензурну практику у ХІХ ‒ на початку ХХ ст.; охарактеризував основні напрями роботи відповідних військово-цензурних інституцій у фронтовій, прифронтовій зонах, території тилу Київського та Одеського військових округів упродовж липня 1914 р. ‒ жовтня 1917 р.; з’ясував особливості нормативно-правової бази, що регламентувала державний контроль за інформацією воєнного, загальнополітичного та соціально-економічного змісту. Встановлено також принципи кадрового забезпечення та фінансування органів військової цензури; розкрито цікаві аспекти у роботі службовців відомства. Окрему увагу приділено особливостям боротьби спецорганів із різними засобами і способами таємної, не контрольованої владою передачі інформації.
Загалом у роботі констатовано перманентне посилення цензурного режиму впродовж досліджуваного періоду, відзначено поступове розширення повноважень військово-цензурних органів в українських губерніях, яке було зумовлено не лише наближеністю лінії фронту, а й політичними, соціально-економічними наслідками війни, загальною стратегією урядової політики в інформаційній сфері.
Читацька аудиторія російська
Издание рассчитано на научных работников, преподавателей, студентов, всех, кто интересуется историей Украины, информационной политикой Российской империи.
В монографии исследована история деятельности органов военной цензуры в украинских губерниях Российской империи в годы Первой мировой войны. Автор проанализировал военно-цензурное законодательство и цензурную практику в XIX – начале ХХ вв.; охарактеризовал основные направления работы соответствующих военно-цензурных учреждений в фронтовой, прифронтовой зонах, территории тыла Киевского и Одесского военных округов в течение июля 1914 – октября 1917 гг.; выяснил особенности нормативно-правовой базы, регламентировавшей государственный контроль за информацией военного, общеполитического и социально-экономического содержания. Установлены также принципы кадрового обеспечения и финансирования органов военной цензуры, раскрыты интересные аспекты в работе служащих ведомства. Особое внимание уделено особенностям борьбы спецорганов с различными средствами и способами тайной, неконтролируемой властью передачи информации.
Всего в работе констатировано перманентное усиление цензурного режима в течение исследуемого периода, отмечено постепенное расширение полномочий военно-цензурных органов в украинских губерниях, которое было обусловлено не только близостью линии фронта, но и политическими, социально-экономическими последствиями войны, общей стратегией правительственной политики в информационной сфере.