Читацька аудиторія українська
Для широкого кола читачів
Щодо України часто пишуть, що вона мала «довге ХІХ століття». Не очевидну хронологію 1800—1900, а час тривалості характерних рис доби — 1795—1914, від третього поділу Речі Посполитої до початку Першої світової війни, яка змінила усе, що асоціювалося з ХІХ ст. На відміну від попередніх часів, землі, які від 1991 р. становлять 600 тис. квадратних кілометрів Української держави, опинилися поділеними не між кількома державами, а лише між двома великими імперськими утвореннями — строкатими, але зовні могутніми державами Габсбургів та Романових. Ні перша, ні друга на початку ХІХ ст. й гадки не мали про якусь навіть імовірну «Україну». Але в 1917—1921 рр. ця Україна для багатьох несподівано, але впевнено виринула на поверхню історії. Тому в будь-якому разі те, що ми сьогодні звемо «Україною» та «українством», сформувалося у нетрях саме цих імперій, з усіма позитивами й негативами. Отже, нинішнє українство, попри усі сумніви, є продуктом дійсно довгого ХІХ століття.
Читацька аудиторія російська
Для широкого круга читателей
Про Украину часто пишут, что она имела «длинный XIX век». Неочевидную хронологию 1800—1900, а время продолжительности характерных черт эпохи — 1795—1914, от третьего раздела Речи Посполитой до начала Первой мировой войны, изменившей все, что ассоциировалось с XIX в.
В отличие от прежних времен, земли, с 1991 г. составлявшие 600 тыс. квадратных километров украинского государства, оказались разделенными не между несколькими государствами, а только между двумя большими имперскими образованиями — пестрыми, но внешне мощными государствами Габсбургов и Романовых. Ни первая, ни вторая в начале XIX в. и не подозревали о какой-то даже возможной «Украине». Но в 1917—1921 гг. эта Украина для многих неожиданно, но уверенно вынырнула на поверхность истории. Поэтому в любом случае то, что мы сегодня называем «Украина» и «украинцами», сформировалось в недрах именно этих империй, со всем позитивом и негативом.
Итак, нынешнее украинство, несмотря на все сомнения, является продуктом действительно долгого XIX века.