українська
Анотація:У монографії встановлено ключові механізми впливу кліматичних змін і біологічної інвазії на біорізноманіття та біоресурсний потенціал дніпровських екосистем, що визначають особливості їх функціонування, формування екологічного стану та стійкості. На прикладі дніпровських водосховищ досліджено закономірності реакції фітопланктону, фітомікроепіфітону, вищої водяної рослинності, бактеріо-, зоопланктону і макрозообентосу на кліматичні зміни, а також зміни водного режиму, температури, прозорості води і гідрохімічних характеристик. Виявлено, що важливими механізмами реакції екосистем водосховищ на зміни клімату є реалізація адаптаційних спроможностей компонентів біоти, які забезпечують збереження їхнього таксономічного і кількісного різноманіття та підтримання біоресурсного потенціалу. Потепління клімату призводить до поширення у фіто-, зоопланктоні, макрозообентосі чужорідних організмів.
Анотація:Запропоновано моделі реалізації обчислювальних механізмів управління екологічним станом і якістю води дніпровських водосховищ. Отримані результати можуть бути використані для розроблення прогнозних оцінок впливу зміни клімату на біорізноманіття та біологічні ресурси водосховищ з метою екологічно збалансованої експлуатації їх екосистем.
Читацька аудиторія:Для гідробіологів, екологів, ботаніків, зоологів, іхтіологів, викладачів, аспірантів і студентів вищих навчальних закладів біологічного напряму.