українська
Анотація:Монографія присвячена дослідженню властивостей характерних ліній на геометричній поверхні реального газу — т. зв. «ідеальних кривих». До ідеальних кривих відносяться геометричні місця точок на поверхні стану реального газу, на яких будь-яка з властивостей збігається з властивостями ідеального газу. Розглянуто найбільш важливі криві, їх становище на фазовій діаграмі та їх зв'язок з диференціальними рівняннями термодинаміки та параметрами віріального рівняння стану та рівняння Ван дер Ваальса. Запропоновано феноменологічну модель ідеальних кривих, засновану на уявленнях термодинамічних властивостей у вигляді суми термічних та внутрішніх складових, як це прийнято для тиску. Показано зв'язок ідеальних кривих з особливими точками потенціалу міжмолекулярної взаємодії. Досліджено конкретні шляхи використання властивостей ідеальних кривих для розробки рівнянь стану та для розвитку методів термодинамічної подоби.
Читацька аудиторія:Рекомендується для фахівців, що працюють у сфері науки та займаються вивченням властивостей газів та рідин та їх використанням у хіміко-технологічних процесах різного призначення.
російська
Анотація:Монография посвящена исследованию свойств характерных линий на геометрической поверхностей реального газа — т. н. «идеальных кривых». К идеальным кривым относятся геометрические места точек на поверхности состояния реального газа, на которых какое-либо из свойств совпадает со свойствами идеального газа. Рассмотрены наиболее важные кривые, их положение на фазовой диаграмме и их связь с дифференциальными уравнениями термодинамики и параметрами вириального уравнения состояния и уравнения Ван дер Ваальса. Предложена феноменологическая модель идеальных кривых, основанная на представлениях термодинамических свойств в виде суммы термических и внутренних составляющих, как это принято для давления. Показана связь идеальных кривых с особыми точками потенциала межмолекулярного взаимодействия. Исследованы конкретные пути использования свойств идеальных кривых для разработки уравнений состояния и для развития методов термодинамического подобия.
Читацька аудиторія:Рекомендуется для специалистов, работающих в сфере науки и занимающихся изучением свойств газов и жидкостей и их использованием в химико-технологических процессах различного назначения.