Постанова Верховної Ради України від 06.06.2024 №3795 «Про внесення змін до Постанови Верховної Ради України "Про Премію Верховної Ради України молодим ученим" щодо процедури присудження Премії» (для конкурсів з 2025 року).
Постанова Верховної Ради України від 05.02.2019 №2675 «Про Премію Верховної Ради України молодим ученим».
Інструкція з оформлення і подання документів для присудження Премії Верховної Ради України молодим ученим (для конкурсів до 2024 року включно).
Премія Верховної Ради України молодим ученим (далі - Премія) присуджується молодим ученим - громадянам України за отримані вагомі наукові здобутки під час проведення фундаментальних та/або прикладних наукових досліджень.
Проведення конкурсного відбору наукових робіт, крім робіт, які містять відомості, що становлять державну таємницю, здійснює Національний фонд досліджень України відповідно до Порядку оформлення та подання документів, проведення Національним фондом досліджень України конкурсного відбору наукових робіт на присудження Премії Верховної Ради України молодим ученим (далі - Порядок), а також з урахуванням положень інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність Національного фонду досліджень України.
Наукова робота може бути підготовлена одним молодим ученим (автором) або колективом молодих учених (співавторів). Колектив молодих учених, що висувається на присудження Премії, не може включати більше чотирьох осіб. Кожний співавтор повинен бути безпосереднім учасником виконання роботи, а також кожному співавтору має належати значний творчий доробок.
Молоді вчені, які висуваються на присудження Премії, станом на 1 березня включно року подання наукової роботи на участь у конкурсному відборі повинні відповідати визначенню терміна "молодий вчений", наведеному в Законі України "Про наукову і науково-технічну діяльність".
Подання про висування молодого ученого (молодих учених) та його (їхньої) наукової роботи на присудження Премії затверджується рішенням вченої (наукової, науково-технічної, технічної) ради (далі - Вчена рада) суб’єкта подання, що приймається шляхом таємного голосування.
На здобуття Премії висуваються наукові праці, опубліковані у закінченій формі не пізніше ніж у попередньому до подання році, із забезпеченням їх широкого обговорення, гласності та відкритості, крім робіт, які містять відомості, що становлять державну таємницю. Наукові публікації, що включені до наукової праці мають бути лише за останні п’ять років!
Одна й та сама кандидатура молодого вченого не може бути висунена протягом одного календарного року на присудження Премії та іменної стипендії Верховної Ради України для молодих учених - докторів наук або премії Президента України для молодих вчених, або Національної премії України імені Бориса Патона, а також не можуть бути висунені на присудження Премії кілька наукових робіт, до колективу співавторів яких входить один і той самий молодий вчений.
Наукова робота, за яку автор (співавтор) нагороджений премією Президента України для молодих вчених або Національною премією України імені Бориса Патона (Державною премією України в галузі науки і техніки), не може висуватися на присудження Премії. Не може висуватися на присудження Премії також автор (співавтор) наукової роботи, якщо у поточному році (році подання наукової роботи на участь у конкурсному відборі) його включено до складу іншого колективу співавторів, що висувається на присудження Премії.
Премія присуджується автору (колективу співавторів) один раз.
Подання робіт здійснюється до Національного фонду досліджень України!
Подання наукової роботи на участь у конкурсному відборі відбувається в період з 1 грудня року, що передує року подання, до 20 лютого включно року подання.
Вчена рада суб’єкта подання до 20 лютого включно формує один оригінальний паперовий примірник подання та одну паперову копію примірника подання, завірену належним чином, а також один сканований примірник цієї копії в електронному вигляді для подачі до Національного фонду досліджень України.
Молодий учений (у разі колективного виконання роботи - перший автор з числа її співавторів), чию роботу висунуто на присудження Премії, подає з 15 січня до 1 березня включно документи для участі у конкурсі в електронній формі до Національного фонду досліджень України відповідно до вимог, визначених Порядком.
Один оригінальний паперовий примірник роботи на присудження Премії зберігається у Вченій раді не менше п’яти років.
Включення молодого вченого та його наукової роботи або молодих учених, які підготували наукову роботу у співавторстві, до подання на присудження Премії здійснюється за місцем роботи (основної або за сумісництвом) відповідно до рішення Вченої ради, що приймається шляхом таємного голосування на підставі заяви і поданої наукової роботи.
Автор (перший автор), якого висунуто на присудження Премії, подає наукову роботу та документи для участі у конкурсному відборі, оформлені державною мовою, в електронній формі через офіційний веб-сайт НФДУ (https://grants.nrfu.org.ua) з використанням автоматизованої системи "Конкурс проєктів НФДУ" та з накладенням кваліфікованого електронного підпису у період з 15 січня до 1 березня включно року проведення конкурсного відбору. При поданні наукової роботи та документів для участі у конкурсному відборі обов’язково проставляється відмітка про згоду автора (співавторів) на участь у конкурсному відборі наукових робіт на присудження Премії Верховної Ради України молодим ученим.
Реєстрація заявок на участь у конкурсному відборі здійснюється автоматично в автоматизованій системі "Конкурс проєктів НФДУ".
Один оригінальний паперовий примірник наукової роботи, висунутої на присудження Премії, та документів, що подаються для участі в конкурсному відборі, зберігається у Вченій раді суб’єкта подання.
Суб’єкт подання із супровідним листом надсилає до Національного фонду досліджень України належним чином завірену копію наукової роботи та документів для участі у конкурсному відборі не пізніше 1 березня включно року проведення конкурсного відбору.
Подання про висування молодих учених та їхніх наукових робіт на присудження Премії складається з двох томів:
- документи для участі у конкурсному відборі (том 1);
- наукова робота (том 2).
Вимоги до оформлення документів, що подаються для участі в конкурсному відборі (том 1) (до 100 сторінок):
Документи тому 1 подаються у папці із швидкозшивачем (пружинне переплетення не застосовується). До оригіналу паперових документів тому 1 додається конверт з вкладеним до нього флешносієм, на якому записані сканкопії тому 1 і тому 2.
- Титульна сторінка де зазначається загальна інформація про наукову роботу (Додаток 1).
- Опис документів із зазначенням сторінок.
- Лист-подання суб’єкта подання на присудження Премії, оформлюється на офіційному бланку суб’єкта подання, підписується його керівником та скріплюється печаткою.
- Висновок про можливість оприлюднення матеріалів наукової роботи (Додаток 2).
- Коротке резюме (обсягом 1 сторінка). Оформлюється українською та англійською мовами на двох окремих сторінках і підписується автором (співавторами).
- Витяг з протоколу засідання Вченої ради. Обов’язково зазначаються результати таємного голосування щодо висування кожного молодого вченого та назва наукової роботи.
- Матеріали попереднього обговорення наукової роботи науковим колективом або фаховою спільнотою. Здійснюється протягом шести місяців до подання роботи на розгляд Вченої ради.
- Довідка(и) про творчий внесок (обсягом до 2-х сторінок). Підписується претендентом і завіряється відділом кадрів (вченим секретарем).
- Відомості про молодого вченого (Додаток 3).
- Особовий листок з обліку кадрів. У визначене місце документа вклеюється фотографія претендента. Завіряється відділом кадрів за місцем роботи молодого вченого.
- Перелік наукових публікацій. Наукові публікації, що включені до переліку мають бути лише за останні п’ять років (Додаток 4). До переліку включаються виключно публікації наукової роботи, висунутої на присудження Премії. Якщо співавторів декілька, публікації наукової роботи, висунутої на присудження Премії, включаються до однієї таблиці із зазначенням активних посилань на відкриті джерела, на яких публікації розміщено.
- Згода на передачу, збирання та обробку персональних даних (Додаток 5).
Вимоги до оформлення наукової роботи (том 2) (до 250 сторінок).
Матеріали тому 2 (після копіювання оригінального паперового примірника та сканування завіреної належним чином його копії) обов’язково прошиваються та переплітаються твердою палітуркою (пружинне переплетення не застосовується).
1) Опис циклу наукових праць (до 50 сторінок). Опис циклу наукових праць підписує автор (співавтори) наукової роботи, висунутої для участі у конкурсному відборі.
2) До тому 2 також включаються (за наявності):
- анотація монографії, підручника/посібника чи іншого книжкового видання, складена державною мовою, обсягом до 2 сторінок, з описом внеску автора (співавтора), засвідчена підписом автора (співавтора);
- авторські свідоцтва, патенти, документи про випробування і впровадження у виробництво, довідки про економічну ефективність від впровадження у виробництво (у разі неможливості надання активного посилання на зазначені документи надаються належним чином завірені копії). Документ, оформлений іноземною мовою, подається разом з офіційним перекладом на українську мову;
- довідка про апробацію роботи на наукових форумах за підписом автора (співавтора);
- завірений офіційно переклад на українську мову документів, створених іноземною мовою.
Якщо молоді вчені з колективу співавторів наукової роботи мають різне місце роботи, висування на присудження Премії здійснюється суб’єктом подання за місцем роботи першого автора. Вчена рада суб’єкта подання за місцем роботи першого автора приймає рішення про включення молодих учених до складу колективу співавторів шляхом таємного голосування за кожного молодого вченого окремо, у тому числі за кожну кандидатуру, внесену іншими суб’єктами подання.
У такому разі до суб’єкта подання за місцем роботи першого автора подаються такі документи:
- лист-клопотання про включення молодого вченого (молодих учених) до складу колективу співавторів, що висувається на присудження Премії;
- витяг з протоколу засідання Вченої ради про включення молодого вченого (молодих учених) до складу колективу співавторів, що висувається на присудження Премії, із зазначенням назви наукової роботи, прізвища, імені та по батькові (за наявності) та результатів таємного голосування;
- довідка про творчий внесок;
- відомості про молодого вченого, кандидатуру якого висунуто на присудження Премії Верховної Ради України молодим ученим;
- особовий листок з обліку кадрів;
- згода на передачу, збирання та обробку персональних даних.
Підставою для відхилення наукової роботи за формальними ознаками є:
- порушення вимог Положення та Порядку, зокрема в частині вимог до молодих учених, які висуваються на присудження Премії;
- порушення вимог щодо кількості співавторів наукової роботи;
- невідповідність наукової роботи та документів, що подаються для участі в конкурсному відборі, вимогам, встановленим Порядком;
- неподання документів, обов’язковість подання яких визначена Порядком;
- неподання у поданих молодим ученим документах або подання не в повному обсязі інформації, обов’язковість подання якої визначена Порядком;
- неналежне оформлення наукової роботи та документів, що подаються для участі в конкурсному відборі;
- відсутність активних посилань на відкриті джерела наукових публікацій.
Підставою для зняття заявки з розгляду за результатами попереднього розгляду є:
- невідповідність вимогам пункту 1 Положення;
- порушення принципів наукової етики та запобігання конфлікту інтересів під час проведення конкурсного відбору;
- виявлення недостовірних відомостей у документах, поданих автором (співавторами), або в науковій роботі.