1 травня у Михайлівському Золотоверхому соборі у Києві відбулося відспівування та прощання з науковим співробітником Інституту держави і права імені В.М. Корецького НАН України, доцентом Національного університету «Києво-Могилянська академія», відомим адвокатом, кандидатом юридичних наук Олександром Поліводським, який загинув на Луганщині, захищаючи від російської навали Україну, її народ, незалежність і територіальну цілісність нашої держави.
|
Олександр Поліводський народився 9 жовтня 1973 року у Жмеринці на Вінниччині в родині військового. Закінчивши середню школу зі срібною медаллю, обрав свій життєвий шлях на ниві мирного, правового захисту інтересів людини, держави. Вищу освіту здобув на юридичному факультеті Ужгородського державного університету, по закінченні якого 1996 року вступив до аспірантури Інституту держави і права імені В.М. Корецького НАН України. 1999 року блискуче захистив дисертацію на тему: «Правове регулювання реалізації сільськогосподарської продукції», підготовлену під керівництвом знаного вченого члена-кореспондента НАН України, професора Віталія Івановича Семчика.
Подальшу дослідницьку роботу в інституті успішно поєднував з адвокатською, законотворчою, експертною діяльністю, а також із викладацького роботою в Національному університеті «Києво-Могилянська академія», з громадською роботою, спеціалізувався переважно на питаннях аграрного та земельного права, правового регулювання у сфері нерухомості. Заслужений авторитет давно здобула утворена Олександром Поліводським разом із партнерами Юридична фірма «Софія».
За підсумками дослідження «Вибір клієнта» Олександр Поліводський входив до переліку 10 найрекомендованіших юристів із питань аграрного права та до Топ-100 найкращих юристів України, був одним із найактивніших членів Асоціації адвокатів України, Національної асоціації адвокатів України, з вересня 2019 року до лютого 2023 року очолював Комітет Національної асоціації з аграрного, земельного та довкіллевого права. 2021 року ця Асоціація відзначила його почесним знаком «Видатний адвокат України», а у грудні 2022 року – Почесною відзнакою «Захисник адвокатури України».
Світовий банк, Європейський банк реконструкції та розвитку, Міжнародна фінансова корпорація, Європейська Комісія, численні міжнародні організації неодноразово запрошували Олександра Поліводського радником з аграрних і земельних питань. Тривалий час він був також радником відповідних парламентських комітетів, кількох народних депутатів України, експертом Української аграрної конфедерації, постійно співпрацював із низкою громадських організацій, брав активну участь у найважливіших заходах, пов’язаних із земельною реформою, плідно займався законопроєктною роботою, науково-правовою експертизою з найскладніших питань правозастосування у сфері зазначених та інших галузей права.
Науковий доробок Олександра Поліводського охоплює понад 70 наукових праць, серед яких – низка монографій, навчальних посібників, що постійно перебувають у полі уваги вчених, юристів-практиків, аспірантів, студентів. Олександр Поліводський був активним дописувачем провідних друкованих та електронних медіа. Але чи не головним його життєвим здобутком стала міцна, дружна родина, яку він створив разом зі Станіславою, з якою познайомився у рідній Жмеринській школі № 1 і з якою вони виховували чудових дітей – Софію і Тараса.
Ще за три тижні до початку війни Олександр пройшов медичну комісію, зібрав документи, необхідні для призову до Збройних Сил України, і вранці 24 лютого 2022 року, полишивши рідний дім, робоче місце вченого, адвоката, викладача, добровільно пішов на боротьбу з російським агресором, вступив до підрозділу тероборони Оболонського району Києва. Оперативно опанував військову справу, став стрільцем, пізніше зв’язківцем, самовіддано воював, боронячи Київ, Київщину, Харківщину, Донеччину, Луганщину. Останнє відоме багатьом фото надіслав під час передислокації неподалік околиць Бахмута.
|
Перебуваючи на війні, Олександр Поліводський завжди був упевнений у перемозі України і тому думав про майбутнє України, про нові виклики, що постали перед юридичною наукою, освітою, практикою, перед державою, обмірковував і коригував свої особисті творчі плани, встигав виступати з лекціями перед військовослужбовцями, спілкуватися з ними на різноманітні актуальні правові теми, у хвилини затишшя не полишав наукової діяльності. За його участі підготовлено й наприкінці 2022 року видано колективну монографію «Фермерські господарства як учасники цивільних та земельних правовідносин: за матеріалами судової практики» (за ред. І.В. Спасибо-Фатєєвої, видавництво ECUS). Зараз у відділі проблем аграрного, земельного, екологічного та космічного права Інституту держави і права імені В.М. Корецького НАН України, у складі якого він працював, завершується підготовка монографії з проблем правового регулювання електронних правочинів у аграрних і земельних відносинах, один із важливих розділів якої було підготував Олександр Поліводський.
У лютому 2023 року за вагомий внесок у захист територіальної цілісності України, безпосередню участь у відсічі збройній агресії Російської Федерації, особисту мужність і патріотизм Президія Національної академії наук України відзначила Олександра Поліводського своєю подякою.
Земний шлях Олександра Поліводського трагічно обірвався о 4-й ранку 19 квітня 2023 року під час виконання бойового завдання на околиці села Діброва на Луганщині. Йому не виповнилось і 50-ти років…
Колеги, друзі, всі, кому випала можливість працювати, спілкуватися з Олександром Поліводським або скористатися його допомогою як адвоката, незалежного експерта, неодмінно пересвідчувалися в його відданості Україні, її народові, науці, правді та справедливості, в його високій професійності, принциповості, порядності, величезній працьовитості. Усі щиро любили його за легку вдачу, оптимізм, незмінну усміхненість, завжди дослухалися до його спокійних, виважених, професійних порад. Усі знали, що Олександр – патріот України, високоповажна, авторитетна людина, справжній вчений, фахівець. А з початком війни пересвідчилися, що він – і мужній воїн, який одразу зі зброєю в руках став до лав оборонців незалежності нашої держави, гідно, самовіддано виконував свій громадянський обов’язок до останнього кроку та подиху.
ВІЧНА СЛАВА ГЕРОЮ!