Які наслідки може мати ядерний інцидент на Запорізькій атомній електростанції за різних сценаріїв розвитку подій? Чи загрожує Україні техногенна катастрофа, подібна до Чорнобильської? Що робити, якщо радіаційна аварія чи ядерний інцидент застали вас удома чи на роботі? Про це старший науковий співробітник Інституту проблем безпеки атомних електростанцій НАН України кандидат біологічних наук Олена Паренюк розповіла українському діловому інтернет-виданню «The Page».
«…дещо заспокоює те, що зараз всі блоки ЗАЕС не генерують електроенергію, – говорить науковиця-радіобіологиня. – Це означає, що там не відбувається ядерна реакція й відповідно не може бути ядерного вибуху. Більш того, ЗАЕС сконструйована так, що за будь-яких обставин самовільно ядерна реакція розвиватися не може й реактор затухає навіть за відсутності будь-якої уваги до нього з боку людей. Але все одно він потребує охолодження.
Проте, якщо п’ять з шести енергоблоків ЗАЕС знаходяться у стані холодного або ремонтного зупину й температура палива в них не перевищує 70 градусів, то п’ятий енергоблок залишається у стані гарячого зупину, температура палива там висока, а тиск великий. Спеціалісти пояснюють, що не переводячи п’ятий блок ЗАЕС у стан холодного зупину росіяни тримають Європу в заручниках. Бо реактор в такому стані може дуже швидко відновити генерацію електроенергії, а це створюватиме більшу небезпеку.
В будь-якому разі, якщо реактори лишатимуться заглушеними, другого Чорнобиля чи Фукусіми на ЗАЕС не має бути. Але ядерний інцидент — це не тільки потужний вибух і забруднення половини Тихого океану, а, й наприклад, руйнування самого реактора, коли паливо розплавилося і енергоблок більше неможливо використовувати й дуже складно розібрати. В разі, якщо таке станеться, реактор фактично перетворюється на радіоактивне сміття, яке залишатиметься з нами дуже довго. Це вкрай небажаний сценарій для України, реалізація якого призводить до величезних економічних збитків.
<…>
Радіаційна аварія або інцидент може статися коли ми перебуваємо або дома, або на роботі. Але алгоритм дій в обох ситуаціях аналогічний. По-перше, буде необхідно закрити й загерметизувати вікна й двері, за допомогою харчової плівки і скотчу заклеїти всі щілини. Треба створити запас технічної і питної води із розрахунку по 2 літри на людину на добу.
Якщо відбудеться вибух з викидом в атмосферу радіонукліди будуть розповсюджуватися разом з частинками пилу. Й тому варто намагатися не вдихнути, не з’їсти й не випити пил. Для цього варто підготувати запас їжі у закритих контейнерах. Варто використовувати рідке мило, оскільки на твердому милі можуть залишатися радіонукліди. При необхідності вийти назовні на руки краще одягати латексні рукавички. Одяг, в якому виходили на вулицю, доцільно помістити в сміттєвий пакет, щоб потім за можливості перевірити на радіонуклідне забруднення.
Важливо попіклуватися про безперебійний зв’язок — купити радіо на батарейках й заздалегідь знайти певну хвилю для отримання інформації, тримати зарядженими повербанки та ін. Заспокою, що через сам по собі радіаційний інцидент і радіонуклідне забруднення перебоїв зі зв’язком не має бути. Але може додатися людський фактор й інші наслідки аварії. Наприклад, в небезпечній зоні ремонтні бригади попросту не зможуть відновити пошкоджені лінії електропередач або вежі мобільного зв’язку.
<…>
Думаю, в Ужгороді точно можна не хвилюватися. Скоріш за все, киянам також не доведеться скористатися цими рекомендаціями, адже ЗАЕС розташована досить далеко від столиці. Але я би не стала це гарантувати, бо точно спрогнозувати розвиток подій можна лише тоді, коли є розуміння, що відбулося. Тому мешканцям столиці також варто бути готовими до можливої ізоляції на 1-3 дні. Принаймні, цього часу буде достатньо, щоб влада оцінила ситуацію й надала рекомендації для громадян. А офіційній інформації варто довіряти.
Не виключено, що забруднення залишиться тільки на території проммайданчику ЗАЕС. Але є вірогідність, що його рознесе майже по всій території України. Тому, я повторюю, що для розуміння ситуації треба слухати офіційні повідомлення від органів влади».