6 вересня 2023 року під час засідання Президії НАН України відбулося підписання Меморандуму про співробітництво між НАН України та Державною організацією «Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій» (УКРНОІВІ).
УКРНОІВІ представляли його директор академік Національної академії правових наук (НАПрН) України, доктор юридичних наук, професор Олена Орлюк, перший заступник директора кандидат юридичних наук Богдан Падучак та інші фахівці.
Метою укладення Меморандуму є запровадження довгострокового співробітництва в інтересах розвитку створення, охорони та використання об’єктів права інтелектуальної власності, інноваційної діяльності в Україні.
Президент НАН України академік Анатолій Загородній зазначив, що для наукових установ НАН України сфера інтелектуальної власності є надзвичайно важливою. Вказане стосується й винаходів і корисних моделей, що створюються установами у галузі оборони, енергетики, медицини, екології, машинобудування тощо, а також комп’ютерних програм, баз даних, наукових творів, ноу-хау.
Найбільш важливі напрями співробітництва включають взаємодію із забезпечення належного рівня охорони прав інтелектуальної власності при створенні та використанні винаходів, інших результатів досліджень в оборонній галузі; співробітництво з підтримки інтеграції України та ЄС у сфері інтелектуальної власності та інновацій; підготовку фахівців для підрозділів з питань трансферу технологій, інноваційної діяльності та інтелектуальної власності наукових установ; посилення використання результатів досліджень установ, об’єктів права інтелектуальної власності.
Директор УКРНОІВІ Олена Орлюк серед основних кроків УКРОНОІВІ зазначила прийняття 20 липня Генеральною Асамблею Всесвітньої організації інтелектуальної власності (ВОІВ) резолюції щодо України, якою засуджено збройну агресію РФ проти України. Документом також передбачено фінансові ресурси для підтримки сфери інтелектуальної власності в Україні. УКРНОІВІ планує здійснювати консалтингову підтримку реалізації проєктів з комерціалізації об’єктів права інтелектуальної власності, у тому числі підтримку іноземного інвестування з організацією виробництв продукції саме в Україні. Крім цього, Олена Орлюк наголосила, що Офіс сприяв зниженню ставок зборів для неприбуткових (бюджетних) установ відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15 серпня 2023 р. № 859. Вона також зазначила, що істотною є співпраця УКРНОІВІ з НАН України як центром передових досліджень. Передбачається посилення ролі Ради з питань інтелектуальної власності – консультативно-дорадчого органу Кабінету Міністрів України, у тому числі з участю в її роботі фахівців установ НАН України. З 2024 року передбачається розпочати навчання працівників підрозділів з трансферу технологій, інноваційної діяльності та інтелектуальної власності бюджетних наукових установ, включаючи установи НАН України. Навчання буде організовано на безоплатній основі.
У ході обговорення директор Центру досліджень інтелектуальної власності та трансферу технологій НАН України доктор юридичних наук Юрій Капіца, директор Інституту економіко-правових досліджень НАН України член-кореспондент НАН України Володимир Устименко, директор Головної астрономічної обсерваторії НАН України академік НАН України Ярослав Яцків, директор Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України академік НАН України Сергій Комісаренко відзначили важливість і актуальність співпраці НАН України та Національного офісу, зокрема щодо усунення бар’єрів комерціалізації об’єктів права інтелектуальної власності, розвитку інноваційної діяльності в Україні; створення в Україні сталої системи підготовки фахівців для підрозділів з трансферу технологій, інноваційної діяльності та інтелектуальної власності наукових установ; використання досвіду НАН України з розробки та запровадження політики у сфері інтелектуальної власності іншими науковими установами, закладами вищої освіти, вдосконалення іноземного патентування українських винаходів, співпраці при реалізації проектів Academ.city.
За інформацією Центру досліджень інтелектуальної власності
та трансферу технологій НАН України
Фото: Пресслужба НАН України