15 вересня 2023 року у Києві відбулася ювілейна сесія Загальних зборів Національної академії наук України, присвячена 100-річчю від дня народження видатного вченого, організатора науки й державного діяча академіка Віктора Михайловича Глушкова (1923–1982).
|
Сесію відкрив Президент НАН України академік Анатолій Загородній, який звернувся до присутніх зі вступним словом. Він зазначив, що саме в Києві розпочався новий, кібернетичний, етап наукової діяльності академіка Глушкова. “Віктор Михайлович вже на той час мав розуміння, за якими напрямами і формами має розвиватися наука. Тому він запропонував створити повноцінний науково-дослідний інститут, в якому б розроблялися нові обчислювальні методи, формувалися підходи до розроблення й проєктування нової обчислювальної техніки, створювалося програмне забезпечення <…> Саме він визначив основні напрями розвитку кібернетики як теоретичної основи інформаційних технологій у різних галузях науки та господарства”, – сказав Президент Академії. У своєму виступі Анатолій Загородній також акцентував на багатогранній діяльності академіка Глушкова, адже він був не лише визначним вченим, чудовим лектором і популяризатором науки, а й активним суспільним діячем, організатором, лідером багатьох масштабних проєктів на найвищому рівні країни. А ще – академік Глушков був великим авторитетом для світової наукової спільноти. “Багато ідей Віктора Михайловича випереджали час і, можливо, саме тому не були втілені за життя вченого”, – зауважив Анатолій Загородній.
Наступні виступи, які пролунали цього дня, були спрямовані на те, щоб повною мірою розкрити яскравий образ академіка Віктора Глушкова – видатного вченого, талановитого організатора, педагога і непересічної особистості.
|
Першим з доповіддю про академіка Віктора Глушкова виступив академік-секретар Відділення інформатики НАН України академік НАН України Олександр Хіміч, який окреслив наукові та прикладні напрацювання вченого, що дійсно випередили час. Зокрема, увага була зосереджена на створенні нових засобів обчислювальної техніки, проблемах штучного інтелекту та інтелектуалізації ЕОМ, розвитку нових архітектур обчислювальних машин і систем, розробку та реалізацію на практиці автоматизованих систем управління і проєктування тощо. “Наукова спадщина В.М. Глушкова на роки визначила напрями розвитку кібернетики і інформатики. Своїми роботами він передбачив багато чого з того, що зараз з'явилося у світі, його знання були надзвичайно різнобічними, а ерудиція просто вражала. Глушков щедро ділився своїми знаннями, ідеями, досвідом з усіма, хто його оточував. Віктора Михайловича можна сміливо віднести до державних діячів. Він працював для України, віддавши їй своє життя”, – сказав Олександр Хіміч. При цьому, він наголосив, що науковий подвиг Віктора Глушкова був не просто його індивідуальним, а колективним подвигом, який об’єднав сотні й тисячі людей, дослідників, конструкторів, фахівців у найрізноманітніших галузях, збираючи їхні зусилля в одне єдине ціле і втілюючи їх у конкретні результати світового рівня.
|
|
Ректор Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» академік НАН України Михайло Згуровський свою доповідь присвятив внеску академіка Віктора Глушкова у підготовку кадрів з кібернетики, обчислювальної техніки та інформатики в Київському політехнічному інституті, де він організував факультет.
Директор Інституту прикладних проблем механіки і математики ім. Я.С. Підстригача НАН України академік НАН України Роман Кушнір розповів про розвиток досліджень з прикладної математики та інформатики у західному регіоні України та вагому роль у цьому академіка Віктора Глушкова.
Далі свою доповідь «Місія визначена М.М. Амосовим» представив директор Національного інституту серцево-судинної хірургії імені Миколи Амосова НАМН України академік НАМН України, член-кореспондент НАН України Василь Лазоришинець. Він розповів про тісну співпрацю медиків і кібернетиків, значення ідей академіка Віктора Глушкова для розвитку медичної кібернетики.
Своїми спогадами про наукову та освітянську діяльність академіка Віктора Глушкова поділився в минулому студент видатного вченого, а нині – декан факультету комп’ютерних наук і кібернетики Київського національного університету імені Тараса Шевченка член-кореспондент НАН України Анатолій Анісімов. Він розповів про те, як з ініціативи та потужної підтримки В.М. Глушкова в університеті було створено перший на території тодішнього СРСР факультет кібернетики. Доповідач висловив переконання, що ідеї академіка Глушкова сьогодні живі і ще будуть сприяти розвитку нових кібернетичних технологій.
|
Захід пройшов у теплій і дружній атмосфері, а всі його учасники мали нагоду вкотре переконатись, що завдяки надзвичайним здібностям організатора, широкому світогляду, мудрості, далекоглядності й здатності вирішувати складні задачі ім’я академіка Віктора Михайловича Глушкова назавжди вписане в історію комп’ютерної науки і техніки, а його наукові ідеї справили величезний вплив на наступні покоління кібернетиків.
Фото: Пресслужба НАН України