24 вересня 2023 року на сайті медійного порталу «Дзеркало тижня» вийшло інтерв’ю завідувачки відділу геології корисних копалин Інституту геологічних наук НАН України докторки геологічних наук Олени Ремезової, в якому науковиця спробувала пояснити, чому в Україні практично не лишилося виробників листового скла.
Учена зазначила: «Пісок у тій чи іншій кількості є в кожній області. Загалом по Україні його запаси оцінюються більш як у 331 мільйон тонн. Я кажу саме про скляний пісок. Для виробництва скла важливо, аби вміст кремнезему — кварцової складової в піску — був на рівні 95–98 відсотків. Такий пісок є у Львівській, Харківській, Донецькій і Запорізькій областях. Крім того, не вивчено такої проблеми: пісок як супутній компонент є у бурштинових, титанових родовищах. (...) Як геолог можу з упевненістю говорити лише про обсяги видобутку тієї чи іншої сировини. Отже, перед війною для скляної промисловості було видобуто понад один мільйон тонн піску. Зауважу, що 2010 року видобули майже 2 мільйони тонн. Різниця багато про що говорить. Історія зі склом дуже нагадує ситуацію з нафтопереробкою, здається, що галузь роками свідомо вбивали, зміщаючи акцент на видобуток сировини з наступною передачею його на переробку вже в РФ і РБ. Тут тобі й неможливість технологічного зростання, і залежність від країн-переробників, та й бідність, адже продаж сировини з подальшою купівлею вже готового виробу — це точно не плюс для економіки».
Олена Ремезова розповіла також про зростання імпорту готового термополірованого скла, експорт скляної сировини, а також про важливість високоякісної силікатної сировини для виробництва сонячних батарей, що зараз дуже актуально.
Ознайомитися з повним
текстом інтерв’ю Джерело: медійний портал «Дзеркало тижня»