З глибоким сумом сповіщаємо, що 8 жовтня 2023 року пішов із життя відомий учений у галузі інформатики, інформаційних технологій і їх застосувань у сфері проблем інтелектуалізації, електронного управління, економіки, виробничо-технологічної сфери, біологічної та медичної кібернетики, комп’ютерних технологій навчання й електронних систем освіти член-кореспондент НАН України Володимир Ілліч Гриценко.
|
Володимир Ілліч Гриценко народився 23 травня 1937 року в м. Іпатово Ставропольського краю. 1960 року закінчив Ростовський інститут інженерів залізничного транспорту й почав трудову діяльність в Інституті кібернетики. 1968 року захистив кандидатську дисертацію. З 1969 по 1977 роки – вчений секретар, з 1977 року – заступник директора з наукової роботи – директор відділення інформаційних технологій і систем, з 1997 року – директор, а з 2021 року – почесний директор Міжнародного науково-навчального центру інформаційних технологій та систем НАН та МОН України, голова вченої ради цієї установи. З 2003 року – професор кафедри ЮНЕСКО «Нові інформаційні технології в освіті». 2015 року був обраний членом-кореспондентом НАН України за спеціальністю «Образні інформаційні технології».
В.І. Гриценко зробив істотний внесок у дослідження науково-методологічних засад створення й розвитку інформаційного суспільства, нових інформаційних технологій, що реалізують його переваги. Брав активну участь у розробленні Національної програми інформатизації України та низки проєктів законодавчих актів у цій галузі. Був керівником Державної науково-технічної програми «Образний комп’ютер» (2000–2010 рр.), результатом якої стали образні інформаційні технології. Були підготовлено до промислового виробництва і серійно випускаються на підприємствах України, високоінтелектуалізовані вироби та пристрої, такі як «Фазаграф», «Тренар», «Діабет».
Суттєвим є доробок В.І. Гриценка у розвитку перспективних комп’ютерних технологій навчання. Він керував комплексом робіт зі створення Українського сегменту Міжурядової програми ЮНЕСКО «Інформація для всіх». Серед вирішених пріоритетних задач: ефективні технології підготовки вчителів, нові технології в інформаційно-комп’ютерній грамотності, проєктуванні навчальних програм тощо.
В.І. Гриценко був членом низки провідних міжнародних, державних і відомчих рад України з питань вироблення науково-технічної політики в галузі інформаційно-комунікаційних технологій та інформатизації. За його керівництва успішно реалізовано національну програму стандартизації інформаційних технологій, в межах якої сформовано напрями розвитку науково-технічної політики України у сфері міжнародної стандартизації інформаційних технологій, захисту інформації, інтелектуалізації комп’ютерних мереж, гармонізовано Європейські стандарти і впроваджено їх у національні стандарти.
В.І. Гриценко – двічі лауреат Державної премії України (1977, 1997) та Державної премії СРСР (1983), лауреат премії ім. В.М. Глушкова НАН України (1992), Заслужений діяч науки і техніки України (2007), нагороджений орденом «Знак Пошани» (1971), орденом «Трудового Червоного Прапора» (1982), Відзнакою Президента України орденом «За заслуги» ІІІ ступеня (1998), ІІ ступеня (2013), відзнакою Президії НАН України «За підготовку наукової зміни» (2012) та почесними грамотами.
В.І. Гриценко плідно працював і в науково-організаційній сфері. Він виховав плеяду талановитих учнів, серед яких понад 30 кандидатів наук. Багато років був головним редактором наукового журналу «Control systems and computers», заступником головного редактора Міжнародного журналу «Кібернетика та обчислювальна техніка». Автор понад 475 наукових праць, зокрема 31 монографії.
Володимир Ілліч був дуже відповідальною, активною і доброзичливою людиною. Наукова громадськість, колеги, учні та друзі глибоко сумують за Володимиром Іллічем Гриценком і висловлюють щире співчуття його рідним і близьким.