Вячеслав Михайлович Шестопалов(18.07.1936–10.12.2023) |
З глибоким сумом сповіщаємо, що 10 грудня 2023 року на 88-му році пішов із життя відомий учений у галузі гідрогеології, екогеології, інженерної геології та радіоекології, лауреат Державної премій України в галузі науки і техніки, Заслужений діяч науки і техніки України, кавалер ордену «За заслуги» І, ІІ та ІІІ ступенів, завідувач відділу гідрогеологічних проблем Інституту геологічних наук НАН України академік НАН України Вячеслав Михайлович Шестопалов.
Вячеслав Михайлович Шестопалов народився 18 липня 1936 року в Дніпропетровську (нині це місто Дніпро). Після визволення України у 1944 року родина Шестопалових переїхала до Чернівців, де Вячеслав Михайлович закінчив середню школу із золотою медаллю. У 1954–1959 роках вчився на геологічному факультеті Київського державного університету ім. Т.Г. Шевченка й отримав диплом з відзнакою. По закінченні працював у Львівській та Центральній геологічних експедиціях. У 1967—1970 роках навчався в аспірантурі Інституту геологічних наук (ІГН) АН України, де захистив кандидатську дисертацію та продовжив займатися науковою діяльністю. Доктор геолого-мінералогічних наук (1983), професор (1991), член-кореспондент НАН України (1988), академік НАН України (1995), заступник директора з наукової роботи ІГН НАН України (у 1984–2004 роках), керівник Відділення гідрогеології та інженерної геології ІГН НАН України, директор Науково-інженерного центру радіогідрогеоекологічних полігонних досліджень НАН України (з 1991 року), академік-секретар Відділення наук про Землю НАН України (у 2004—2015 роках).
Понад 40 років Вячеслав Михайлович очолював українську гідрогеологічну наукову школу, яка посіла важливе місце у світовій гідрогеологічній науці. Багатий практичний досвід роботи в експедиціях і феноменальні наукові здібності сприяли надзвичайно багатогранній діяльності Вячеслава Михайловича, за ініціативи та керівництва якого було започатковано й розвинуто цілу низку наукових напрямів, що дало змогу значно збагатити сьогоднішнє уявлення людства про підземну гідросферу нашої планети. Зокрема, фундаментальні дослідження спрямовувалися на вивчення водообміну в гідрогеологічних структурах і закономірностей формування ресурсів підземних вод в основних гідрогеологічних структурах України; процесів формування якісних і кількісних характеристик підземних вод України під впливом техногенних чинників; наслідків Чорнобильської катастрофи для довкілля від захоронення радіоактивних відходів у геологічному середовищі; вивчення аномальних гідрогеологічних процесів і глибинної дегазації Землі; мінеральних вод України тощо.
Академік В.М. Шестопалов — автор понад 500 наукових робіт, серед яких 32 монографії, 22 геологічні та гідрогеологічні карти, включно з кількома картами в Національному атласі України. За найбільш значущі монографії, зокрема чотиритомне видання «Водообмін у гідрогеологічних структурах України» та «Методику оцінки природних ресурсів підземних вод», 2004 року присуджено Державну премію України в галузі науки і техніки.
Результати досліджень академіка НАН України В.М. Шестопалова надзвичайно важливі для вирішення практичних задач із водопостачання населення та раціонального водокористування, поліпшення екологічного стану в країні. Він зробив визначний внесок у розв’язання проблем ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, очолював спеціальну академічну комісію з проблем водопостачання населення, був серед розробників першочергових заходів з організації водопостачання, створення концепції Зони відчуження. У період повномасштабної фази російської агресії він приділяв особливу увагу розв’язанню проблеми водозабезпечення прифронтових міст України.
Значну увагу вчений приділяв науково-організаційній діяльності та підготовці наукових кадрів. Як академік-секретар Відділення наук про Землю НАН України опікувався розробленням і вдосконаленням програм наукових досліджень, організацією та координацією міждисциплінарних досліджень. Як багаторічний голова спеціалізованої вченої ради за спеціальностями «гідрогеологія» й «інженерна геологія» В.М. Шестопалов сприяв формуванню покоління українських гідрогеологів, підготував 9 докторів і 27 кандидатів наук.
Наукові здобутки і громадська діяльність В.М. Шестопалова відзначено Орденами «За заслуги» першого, другого та третього ступенів, Почесною грамотою Президії Верховної Ради України за активну участь у ліквідації наслідків Чорнобильської аварії (1987). За наукові досягнення йому присвоєно почесне звання «Заслужений діяч науки і техніки України» (1998), присуджено Державну премію України в галузі науки і техніки (2004), премію Ради Міністрів СРСР (1991).
Висловлюємо глибоке щире співчуття рідним і близьким, численним колегам, учням і послідовникам Вячеслава Михайловича, колективові Науково-інженерного центру радіогідрогеоекологічних полігонних досліджень.
Світла пам’ять про Вячеслава Михайловича – визначного вченого і педагога, чуйну та душевну людину, патріота України – назавжди залишиться в серцях усіх, хто його знав і мав честь працювати з ним.