Чи повернуться ті, хто виїхав у зв’язку з повномасштабним вторгненням? Коли можна буде знову безпечно жити на прикордонних територіях? Як інтегрувати назад в українське суспільство дітей, які за майже два роки навчались за кордоном і жваво спілкуються польською, чеською, англійською, німецькою? Про все це розповів в інтерв’ю «РБК-Україна» (проєкт Styler) завідувач відділу міграційних досліджень Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН України кандидат економічних наук Олексій Позняк.
Учений окреслив тренди в міграційних процесах 2023 року: «У 2023 році ми можемо говорити не про виїзд чи повернення, а про поїздки в різних напрямках. Я маю на увазі короткострокові приїзди мігрантів додому. Виїзди тих, хто живе прикордонній зоні до сусідніх країн і назад. На цей час в основному контингент зовнішніх мігрантів стабілізувався. Якщо не рахувати людей, які були змушені виїхати чи виїхали за бажанням до країни-агресора, то в ЄС та Північній Америці майже 5 мільйонів наших громадян. Я думаю, що справжня цифра ближча до європейської статистики, ніж до розрахунків на основі даних Держприкордонслужби щодо кількості перетину кордону, згідно з якими різниця між кількістю виїздів та в’їздів становить 1,8 мільйона. Стосовно їхніх намірів, то тут різні опитування показують, що знижується частка тих, хто має намір повернутися».
Олексій Позняк також окреслив перспективи міграційної привабливості України: «Рівень привабливості України для мігрантів буде багато в чому залежати від того, як складатиметься ситуація з іноземними інвестиціями та як буде розвиватись ситуація в економіці. Зрозуміло, що люди мігрують в пошуках кращого життя з бідніших країн до багатших. Виключенням можуть бути люди, які приїдуть на популярні спеціальності і яким запропонують великі гроші. Можуть приїхати ті, хто вже всього досягнув у професії вдома і готовий змінити оточення, поділитись досвідом. Це може бути певна соціальна місія. Але така міграція не буде масовою».
Ознайомитися з повним
текстом інтерв’ю Джерело: медійна платформа «РБК-Україна»