Президія Національної академії наук України, Відділення біохімії, фізіології і молекулярної біології НАН України з глибокою скорботою сповіщають, що 16 грудня 2023 року на 98 році життя помер видатний вчений-клінічний патолог, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, заслужений діяч науки і техніки України, член Міжнародної академії патології (США), віце-президент Асоціації патологів України, член-кореспондент Національної академії наук України, академік Національної академії медичних наук України Дмитро Деонисович ЗЕРБІНО.
Дмитро Деонисович Зербіно народився 10 березня 1926 року в Луганську. Після закінчення медичного факультету Чернівецького медичного інституту в 1950 році почав працювати на кафедрі топографічної анатомії Чернівецького медичного інституту, де пройшов трудовий шлях від старшого лаборанта до завідувача кафедри. З 1996 року очолив Інститут клінічної патології Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького.
В 1956 році захистив кандидатську, а 1966 році – докторську дисертації. Згодом у 1967 році отримав звання професора.
Дмитро Деонисович був одним з провідних учених у галузі патологічної анатомії, дав обґрунтування теорії недостатності лімфообігу, висунув оригінальну концепцію про роль екологічних факторів (ксенобіотиків) в етіології низки набутих неатеросклеротичних уражень кровоносних судин.
Основними напрямами його наукової діяльності були: патологія лімфатичної системи; васкуліти, ангіопатії; патологія мікроциркуляторних шляхів; екологічна патологія та екологічні хвороби.
За роки активної наукової діяльності він написав понад 600 наукових праць (серед яких – 9 монографій) та отримав 2 патенти і 8 авторських свідоцтв на винаходи. Серед його основних наукових праць слід зазначити „Загальна патологія лімфатичної системи” (1974 р.), „Васкуліти й ангіопатії” (1977 р.), „Дисеміноване внутрішньосудинне згортання крові” (1989 р.); „Антропогенні екологічні катастрофи” (1991 р.), „Чернівецька хімічна хвороба: нове екологічне захворювання?” (1998 р.), „Хвороби нирок. Атлас макропатології та мікропатології” (2003 р.) й „Екологічні катастрофи у світі та в Україні” (2005 р.).
Він заснував наукову школу із серцево-судинної патології та підготував 17 докторів і 56 кандидатів наук.
За вагомий особистий внесок у розвиток вітчизняної медичної та біологічної науки його було обрано членом-кореспондентом НАН України (1991 р.) та дійсним членом (академіком) НАМН України (2002 р.). Він також був членом Міжнародної академії патології (США) (з 1992 р.), академік Академії екологічних наук України (з 1993 р.). У 1988 році йому було присвоєне почесне звання «Заслужений діяч науки і техніки», а в 2002 році його роботи було відзначено Державною премією України в галузі науки і техніки.
Д.Д. Зербіно вів активну наукову та науково-організаційну діяльність. Його було обрано віце-президентом Асоціації патологів України, головою Львівської філії Асоціації патологів України. Він був членом редколегій низки провідних наукових журналів в Україні та за її межами.
Дмитро Деонисович творив науку впродовж усього свого життя та відрізнявся професіоналізмом, високим летом наукової думки та турботою про людей.
Наукова громадськість, колеги та друзі глибоко сумують за Дмитром Деонисовичем та висловлюють щирі співчуття його близьким та рідним.
Вічна і світла йому пам’ять!
Президія Національної академії наук України
Секція хімічних і біологічних наук НАН України
Відділення біохімії, фізіології і молекулярної біології НАН України