Президія Національної академії наук України, Відділення біохімії, фізіології і молекулярної біології НАН України з глибокою скорботою сповіщають, що 1 січня 2024 року пішов із життя завідувач відділу клінічної фізіології і патології внутрішніх органів Державної установи «Інститут геронтології імені Д.Ф. Чеботарьова НАМН України» член-кореспондент НАН України, академік НАМН України, Заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державних премій УРСР і України Олег Васильович Коркушко.
|
Він народився 19 лютого 1929 року в Києві. Після закінчення у 1954 році лікувального факультету Київського медичного інституту O.B. Коркушко завідував сільською амбулаторією на Житомирщині, потім навчався в аспірантурі на кафедрі терапії №1 Київського інституту удосконалення лікарів, яку очолював професор Д.Ф. Чеботарьов. У 1958–1960 роках працював асистентом кафедри, вивчав функціональний стан печінки під час гнійних захворювань легень, розробляв питання консервативного лікування хворих, їхньої передопераційної підготовки. Кандидатську дисертацію спішно захистив 1961 року.
Подальший творчий шлях Олега Васильовича пов’язаний з ДУ «Інститут геронтології імені Д.Ф. Чеботарьова НАМН України». У 1964–1978 роках він керував лабораторією функціональної діагностики, a від 1978 року очолював відділ клінічної фізіології і патології внутрішніх органів. 1969 року захистив докторську дисертацію «Клініко-функціональні особливості серцево-судинної системи у літніх, старих людей і довгожителів», в якій узагальнив результати досліджень функціонального стану серцево-судинної системи під час старіння та вперше представив нормативи показників за десятиліттями, які потім використовувалися для розмежування вікових і патологічних змін.
Характерною особливістю наукової діяльності О.В. Коркушка була широта інтересів, тісний зв’язок вирішуваних питань із потребами практичної охорони здоров’я. Його багатогранну діяльність вирізняла глибина наукового пошуку, прагнення дійти до самої суті явищ, що вивчаються, розкрити їхні механізми.
У дослідженнях О.В. Коркушка з клінічної фізіології серцево-судинної системи з’ясовано вікові особливості функцій серця, периферичного кровообігу, мікроциркуляції, функціонального стану ендотелію судин, механізми нейроендокринної регуляції, добові біоритми, визначено шляхи підвищення резистентності серцево-судинної системи до впливу стресових чинників, методи поліпшення фізичної працездатності, з’ясовано роль ендотеліальної дисфункції в розвитку серцево-судинної патології у людей похилого віку. Розроблено і впроваджено нові методи діагностики, лікування та реабілітації хворих літнього віку з ішемічною хворобою серця, гіпертонічною хворобою, порушеннями серцевого ритму, серцевою недостатністю.
1993 року О.В. Коркушко був одним із фундаторів Академії медичних наук України.
За керівництва Олега Васильовича підготовлено й захищено 20 докторських і 69 кандидатських дисертацій, пройшли навчання понад 220 аспірантів і клінічних ординаторів. О.В. Коркушко є автором понад 900 наукових праць, зокрема 17 монографій.
Олег Васильович Коркушко творив науку впродовж усього свого життя, вирізнявся професіоналізмом, високим летом наукової думки і турботою про людей.
Наукова громадськість, колеги та друзі глибоко сумують за Олегом Васильовичем Коркушком і висловлюють щирі співчуття його близьким і рідним.
Вічна і світла йому пам’ять!
Президія Національної академії наук України
Секція хімічних і біологічних наук НАН України
Відділення біохімії, фізіології і молекулярної біології НАН України