23 січня 2024 року на 77 році життя зупинилось серце видатного українського фізика-теоретика, вченого в галузі квантової електродинаміки і фізики взаємодії частинок високої енергії з речовиною, лауреата Державної премії в галузі науки і техніки України, Заслуженого діяча науки і техніки України, генерального директора Національного наукового центру «Харківський фізико-технічний інститут» НАН України, академіка-секретаря Відділення ядерної фізики та енергетики НАН України доктора фізико-математичних наук, професора, академіка НАН України Миколи Федоровича Шульги.
Микола Федорович Шульга народився 15 вересня 1947 р. у Харкові. У 1965 р. вступив на фізико-технічний факультет Харківського державного університету ім. О.М. Горького, який закінчив з відзнакою. З 1971 по 1973 р. проходив військову службу у Волгограді.
Свою першу наукову роботу М.Ф. Шульга виконав за керівництва професора П.І. Фоміна і академіка О.І. Ахієзера ще під час навчання в університеті.
Від 1973 р. Микола Федорович працює в Харківському фізико-технічному інституті. Визначну роль у становленні М.Ф. Шульги як ученого відіграв видатний фізик-теоретик академік Олександр Ілліч Ахієзер. Їхня активна та плідна співпраця тривала 30 років.
Від 1973 р. уся наукова та організаційна діяльність М.Ф. Шульги пов’язана з ХФТІ. Тут у 1977 р. він захистив кандидатську дисертацію, у 1985 р. – докторську.
У 1996–1997 рр. М.Ф. Шульга бере активну участь в організації та становленні Інституту теоретичної фізики у складі ННЦ ХФТІ і стає його першим директором. У 2004–2015 рр. Микола Федорович обіймає посаду заступника генерального директора з наукової роботи. Від 2016 р. він - генеральний директор Національного наукового центру «Харківський фізико-технічний інститут» НАН України.
Напрями наукових досліджень Миколи Федоровича пов’язані з теоретичною фізикою, фізикою високих енергій, ядерною фізикою, фізикою взаємодії швидких заряджених частинок з речовиною, фізикою атомних реакторів.
М.Ф. Шульга – автор і співавтор близько 300 наукових праць, зокрема 12 монографій та монографічних оглядів, опублікованих у провідних вітчизняних і закордонних виданнях.
Наукові досягнення Миколи Федоровича були високо оцінені як науковою спільнотою, так і суспільством. М.Ф. Шульга – лауреат Державної премії України у галузі науки і техніки (2002 р.) і премій НАН України ім. О.С. Давидова (2000 р.) та ім. О.І. Ахієзера (2019 р.), Заслужений діяч науки й техніки України (2018 р.),. Його нагороджено Почесною грамотою Міністерства освіти і науки України (2003 р.), Почесною грамотою Кабінету Міністрів України (2008 р.), відзнакою НАН України «За наукові досягнення» (2007 р.). У 2003 р. його було обрано членом-кореспондентом Національної академії наук України, а 2009 р. – академіком НАН України. У травні 2015 р. він стає академіком-секретарем Відділення ядерної фізики та енергетики НАН України. Цю посаду він обіймав до останнього часу свого життя
У 2015 р. Микола Федорович став одним із засновників Міжнародної асоційованої лабораторії (Франція–Україна) під назвою «Розроблення детекторних систем для експериментів на прискорювачах і технологій для фізики прискорювачів» (LIA IDEATE) та членом її керівного комітету.
З 2004 по 2013 р. М.Ф. Шульга був віце-президентом Українського фізичного товариства.
М.Ф. Шульга входив до складу Наукової ради НАН України з проблем ядерної фізики та атомної енергетики, а також до складу низки наукових рад ННЦ ХФТІ та Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна.
Він був головним редактором журналу «Питання атомної науки та техніки», членом редколегій «Українського фізичного журналу», «Східно-Європейського фізичного журналу».
Микола Федорович підготував багатьох науковців вищої кваліфікації, серед яких 8 кандидатів і 8 докторів наук. З-поміж його учнів 8 лауреатів Державної премії України в галузі науки і техніки.
Упродовж багатьох років М.Ф. Шульга читав у Харківському національному університеті ім. В.Н. Каразіна курси лекцій з квантової електродинаміки при високих енергіях у речовині (для теоретиків) та кооперативних ефектів у електродинаміці (для експериментаторів). Від 2014 р. він очолював кафедру ядерної та медичної фізики цього університету (нині кафедра фізики ядра та високих енергій ім. О.І. Ахієзера). У тому самому 2014 р. йому присвоєно звання почесного доктора Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна, а у 2015 р. – почесного доктора Інституту теоретичної фізики ім. М.М. Боголюбова НАН України.
Окремо слід зазначити, що за керівництва М.Ф. Шульги ННЦ ХФТІ зустрів чи не найтяжчі часи в своїй історії – повномасштабне вторгнення військ російської федерації на територію України. Селище П’ятихатки, де містяться основні наукові потужності ННЦ ХФТІ, від перших днів війни опинились під жорстокими обстрілами ворога. На території Центру не залишилося жодного непошкодженого корпусу через «прильоти» понад 100 різних вибухових пристроїв – від мін до потужних ракет.
І від перших днів війни Микола Федорович виявив твердість характеру, особисту мужність і витримку, очоливши напружену роботу з ліквідації наслідків вибухів, організації роботи ННЦ ХФТІ в зоні активних бойових дій.
Завдяки своїм визначним людським якостям, винятковій працелюбності і дивовижній працездатності, науково-організаційному дару та непересічному таланту фізика-теоретика Микола Федорович здобув великий авторитет і повагу наукової спільноти.
Світла пам'ять про Миколу Федоровича назавжди залишиться у серцях його колег і друзів.
Президія Національної академії наук України
Секція фізико-технічних і математичних наук НАН України
Відділення ядерної фізики та енергетики НАН України