26 січня 2024 року в Інституті біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України відбулося чергове засідання загальноакадемічного міждисциплінарного семінару у галузі природничих наук «Актуальні питання фізико-хімічної та математичної біології».
Із доповіддю «Пріоритети і виклики реалізації стратегії розвитку штучного інтелекту в Україні» виступив директор Інституту проблем штучного інтелекту МОН та НАН України член-кореспондент НАН України Анатолій Шевченко.
Засідання семінару відкрив головуючий – академік НАН України Сергій Костерін. У своєму вступному слові він розповів присутнім про наукові інтереси доповідача, зокрема акцентував увагу на тому, що наукові праці Анатолія Шевченка присвячені проблемам комп’ютерних форм перетворення інформації, пошуку ефективних технологій навчання та освіти з використанням комп’ютерної техніки і телекомунікаційних мереж.
Далі слово для наукової доповіді було надано професору Анатолію Шевченку. У своєму виступі він підкреслив, що розвиток технологій штучного інтелекту є важливим трендом сучасності. Провідні світові компанії і держави приділяють велику увагу цьому питанню. Уже понад 50 держав створили й прийняли до виконання не тільки концепції, але вже й стратегії розвитку штучного інтелекту, в яких окреслили загальні напрями наукових досліджень та бізнесу в цій сфері.
Доповідач акцентував, що наукові дослідження завжди потребують визначення напряму й об’єкта досліджень, зокрема це стосується й напряму досліджень та означень у сфері штучного інтелекту. Вони повинні переважно ґрунтуватися на результатах фундаментальних досліджень, а не на удосконаленні відомих, частіше закордонних, інформаційних технологій, на основі яких отримання проривних технологій є малоймовірним.
Професор Анатолій Шевченко розповів про «Стратегію розвитку штучного інтелекту в Україні» та її ключові положення:
1.Визначено основні підходи до створення подоби інтелекту людини під назвою «штучний інтелект», який не зводиться до створення обчислювального або електронного інтелекту, що відбувається на базі вдосконалення відомих інформаційних технологій.
2.Вперше запропоновано й науково обґрунтовано напрям проведення фундаментальних досліджень та визначено об’єкт досліджень у сфері «штучний інтелект».
3.На основі єднання вчених України у сфері штучного інтелекту створено колектив фахівців.
4.Обґрунтовано напрям наукових досліджень для створення проривних технологій у сфері штучного інтелекту.
Він зазначив, що на основі отриманих українськими науковцями результатів сформульовано вітчизняні означення терміну «інтелект людини» та похідного від нього терміну «штучний інтелект».
Доповідач наголосив, що свідомість являє собою безпрецедентну наукову загадку нарівні з задачами по визначенню еволюції Всесвіту, походження життя, визначення природи елементарних частинок і науковці намагаються підійти до розв'зання цієї проблеми. Для інтенсифікації найбільш перспективних наукових досліджень у сфері інформатики і штучного інтелекту пропонується поширити проведення фундаментальних й прикладних досліджень, зокрема створення розумного (свідомого) штучного інтелекту на зразок людського.
Із запитаннями до доповідача та обговоренням доповіді виступили академік НАН України Сергій Костерін, доктор біологічних наук Ольга Матишевська, доктор біологічних наук Микола Великий, доктор біологічних наук Денис Колибо, доктор біологічних наук Юрій Данилович, кандидат біологічних наук Майя Григор’єва та інші.
За інформацією Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України