25-28 березня 2024 року у Фізико-технічному інституті низьких температур (ФТІНТ) ім. Б.І. Вєркіна НАН України (м. Харків) в онлайн-режимі пройшла IV Міжнародна конференція, присвячена 50-річчю відкриття методу мікроконтактної спектроскопії (МКС).
Участь у конференції взяли відомі науковці з України, Словаччини, Німеччини, Італії, Франції, Нідерландів, Швеції, Іспанії, Японії та США, які представили 27 усних доповідей тривалістю від 30 до 45 хвилин.
Конференцію відкрив та модерував учень відкривача методу мікроконтактної спектроскопії академіка Ігоря Янсона – директор ФТІНТ ім. Б.І. Вєркіна НАН України член-кореспондент НАН України Юрій Найдюк.
Тематика конференції охопила актуальні проблеми фізики електронних властивостей металів, магнетиків та надпровідників, нанофізики та спінтроніки. Це стосується точково-контактних досліджень надпровідного стану в нещодавно відкритих топологічних матеріалах, сполуках на основі заліза, важкоферміонних системах, дослідження ефекту переносу спінового обертального моменту, спостереження резистивного перемикання в шаруватих сполуках дихалькогенідів перехідних металів та у контактах атомарного розміру, виявлення триплетних надпровідних кореляцій у нанокомпозитах та багатьох інших нових явищ.
Незважаючи на важкі обставини проведення заходу, зумовлені нищівною атакою російських ракет та дронів на енергетичні об’єкти міста, програма конференції була виконана в повному обсязі.
На закритті конференції зарубіжні учасники відмітили актуальність тематики доповідей, їх високий науковий рівень, широке міжнародне представництво, а також висловили свою солідарність з українськими вченими та готовність до надання необхідної підтримки.
Програма конференції Ознайомитися з відеозаписами конференції:
WORKSHOP on "Point-Contact Spectroscopy (PCS-2024)"_Day 2 Довідково. Метод мікроконтактної спектроскопії (МКС) був відкритий у 1974 році академіком НАН України
Ігорем Кіндратовичем Янсоном у Фізико-технічному інституті низьких температур (ФТІНТ) ім. Б.І. Вєркіна НАН України. В основі методу МКС лежить фізичне явище, пов'язане з перерозподілом енергії носіїв струму електронів у металевих контактах нанометрового розміру за низьких температур, що дозволяє реєструвати спектри елементарних збуджень у металічних системах. Тобто, приклавши напругу, мікроконтакт діє як прискорювач електронів, які можуть взаємодіяти з різними квазічастинковими збудженнями. Метод МКС був зареєстрований в СРСР як відкриття у 1986 р. за №328. Відкриття методу МКС також ініціювало велику кількість подібних досліджень в інших країнах, таких як Нідерланди, Німеччина, Франція, Італія, Словаччина, США, Швейцарія, Англія, Японія. Міжнародним визнанням піонерських робіт І. К. Янсона у цій галузі і самого методу МКС стало присудження йому у 1987 році премії Європейського фізичного товариства "For the discovery and exploitation of Point-Contact Spectroscopy in Metals". У 1996 році І.К. Янсона відзначили професорською стипендією фонду Олександра фон Гумбольдта для проведення МКС досліджень у Німеччині, а у 2010 році І.К. Янсону було присуджено нагороду Гьотеборгського та Чалмерського університетів (Швеція) ім. Лізи Майтнер, «a prize to a scientist who made a breakthrough discovery in physics».
За інформацією ФТІНТ ім. Б.І. Вєркіна НАН України