Президія Національної академії наук України, Відділення загальної біології НАН України з глибокою скорботою сповіщають, що 29 травня 2024 року на 89-му році пішов з життя відомий вчений- зоолог, ентомолог, фізіолог та радіоеколог, Заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, Державної премії СРСР, премії імені І. І. Шмальгаузена НАН України член-кореспондент НАН України Леонід Іванович Францевич.
Леонід Іванович Францевич народився 3 жовтня 1935 р. в м. Харкові. З 1953 по 1958 рік був студентом Київського державного університету ім.Т.Г. Шевченка, після закінчення якого рік працював учителем у школі в Київській області. З липня 1959 р. по жовтень 1963 р. був молодшим науковим співробітником Київського державного університету ім.Т.Г. Шевченка. У 1963 р. захистив кандидатську, а в 1981 р. – докторську дисертації. З жовтня 1963 р. наукова діяльність Леоніда Івановича пов’язана з Інститутом зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАН України, де він пройшов шлях від молодшого наукового співробітника до завідувача відділу та радника при дирекції. З лютого 2016 р. також працював головним науковим співробітником в Державній установі «Інститут еволюційної екології НАН України». У 1992 році йому присвоєно звання професора, а в 1990 році обрано членом-кореспондентом НАН України.
Наукові праці Л.І. Францевича присвячені вивченню різних органів та функціонального значення окремих структур у комах. Ним вперше встановлено здатність комах розпізнавати випадкові двовимірні зображення, детально досліджено кінематику локомоторних маневрів, орієнтації тощо. Його фундаментальні дослідження, присвячені впливу Чорнобильської катастрофи на навколишнє середовище, науковому обґрунтуванню реабілітації забруднених територій та радіаційного захисту населення, стали класичними в сучасній радіобіології та основою концепції мозаїчного заповідання зони відчуження. Вперше в Україні опублікував оптимізаційну модель розрахунку допустимих рівнів забруднення.
Науковий здобуток Леоніда Івановича складає понад 180 наукових і науково-методичних праць, у тому числі він є автором та співавтором 4 монографій. Серед його учнів один доктор та 6 кандидатів наук. Тривалий час він читав курси лекцій “Радіоекологічний моніторинг” в Київському університеті, “Алгебра і геометрія орієнтації тварин” в Лейпцигському університеті, "Біонічні дослідження на комахах" в Нанкінському університеті авіації та астронавтики. Виконав декілька проєктів у Білефельдському університеті, Макс-Планківських інститутах біокібернетики та біології розвитку в Тюбінгені (Німеччина), при кафедрі радіохімії Королівського технологічного університету у Стокгольмі і в Нанкінському університеті авіації та астронавтики.
За книгу “Зрительный анализ пространства у насекомых” (у складі циклу "Фізіологія органів чуттів у комах") Л.І. Францевич нагороджений Державною премією СРСР в галузі науки і техніки (1987 р.). За участь у циклі робіт "Комплексне дослідження впливу Чорнобильської катастрофи на навколишнє середовище, наукове обґрунтування реабілітації забруднених територій та радіаційного захисту населення України" йому присуджено Державну премію України в галузі науки і техніки (2004 р.). В складі колективу авторів отримав премію НАН України ім. І.І.Шмальгаузена за цикл робіт "Вплив Чорнобильської катастрофи на тваринний світ" (2000 р.). За участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС нагороджений Орденом Пошани (1989 р.), а також Пам’ятною відзнакою на честь 100-річчя НАН України (2018 р.). Йому присвоєно звання «Заслужений діяч науки і техніки України» (2005 р.).
Леонід Іванович проводив велику науково-організаційну та громадську діяльність. Був заступником академіка-секретаря Відділення загальної біології НАН України, членом Бюро відділення, членом Національної комісії з радіологічного захисту при Верховній Раді України, багато зробив для розвитку фундаментальних досліджень і пропаганди наукових знань.
Друзі, колеги, учні та студенти з глибокою вдячністю пам’ятатимуть Леоніда Івановича Францевича – високо ерудовану, чуйну, добру людину й непересічну особистість із винятковими аналітичними здібностями та шануватимуть його внесок у розвиток біологічної науки.
Вічна і світла йому пам’ять!
Президія Національної академії наук України
Секція хімічних і біологічних наук НАН України
Відділення загальної біології НАН України
Прощання з членом-кореспондентом НАН України Л.І.Францевичем відбудеться 31.05.2024 о 10:30 в Інституті зоології ім.І.І. Шмальгаузена НАН України