31 травня 2024 року в Державному податковому університеті (Ірпінь) під егідою Міністерства освіти і науки України та Міністерства фінансів України відбулася VІІ міжнародна науково-практична конференція «Економічні перспективи підприємництва: виклики воєнного часу та повоєнної відбудови». Співорганізатором заходу став Інститут економіки та прогнозування НАН України. До проведення конференції долучилися також іноземні партнери – Балтійська міжнародна академія (Латвія), Інститут аграрного розвитку в Центральній та Східній Європі Наукового товариства імені Ляйбніца (Німеччина), Зеленоґурський університет (Польща).
Наукова проблематика конференції охоплювала такі питання:
- міжнародний ландшафт і ключові імперативи функціонування підприємництва у світі в умовах загострення глобальних суперечностей і загроз;
- розвиток підприємництва в Україні під час війни: внутрішній потенціал, умови, державна політика;
- повоєнна декомпресія підприємницької ініціативи: драйвери й обмеження;
- передові фінансові механізми забезпечення ефективності бізнесу;
- тенденції та завдання розвитку обліку, аудиту й оподаткування суб’єктів підприємницької діяльності;
- цифрові й екологічні інновації: можливості бізнесу і держави;
- Україна – простір можливостей для розвитку бізнесу: погляд молоді.
Предметом обговорення стали ключові питання забезпечення стійкості економіки України й окремих підприємств, сучасні тенденції та загрози розвитку бізнесу в умовах війни, перспективні напрями трансформації підприємництва і заходи державної політики, необхідні для зміцнення й підтримки підприємницького сектора.
Серед провідних спікерів пленарного засідання були науковці Інституту економіки та прогнозування НАН України й Інституту регіональних досліджень імені М. І. Долішнього НАН України.
Зокрема, завідувачка відділу економічної історії Інституту економіки та прогнозування НАН України доктор економічних наук Вікторія Небрат виступила з доповіддю «Трансформація українського підприємництва та потенціал соціально-економічного солідаризму в економіці воєнного часу», в якій окреслила особливості та нові тренди підприємництва в умовах повномасштабної війни. До них належать:
- абсолютне та відносне збільшення неформальної економіки;
- розвиток соціального підприємництва;
- трансформація стратегій корпоративної соціальної відповідальності;
- зростання ролі фермерських і сімейних господарств;
- поширення крафтового виробництва;
- поглиблення переробки місцевої агросировини та подовження ланцюжків створення доданої вартості;
- розвиток форм шерингової економіки – економіки спільної участі (коворкінгу, райдшерингу, краудфандингу, фандрейзингових платформ тощо).
Виступає доктор економічних наук Вікторія Небрат |
Науковиця торкнулась історичних традицій, іноземного досвіду й актуальних детермінант розвитку економічних форм соціальної солідарності в умовах війни та повоєнного відновлення. В обговоренні доповіді учасники конференції наголосили на важливості імплементації представлених положень у навчальний процес.
Головний науковий співробітник відділу форм і методів господарювання в агропродовольчому комплексі Інституту економіки та прогнозування НАН України доктор економічних наук, професор Любов Молдаван доповіла з теми «Агроекологічні інновації в повоєнному використанні природного ресурсу сільського господарства».
Під час доповіді доктора економічних наук, професора Любові Молдаван |
Фахівчиня охарактеризувала основні виклики, що постали перед аграрним сектором України, й обґрунтувала необхідність агроекологічного землеробства як такого, що забезпечує збалансованість економічного, соціального й екологічного складників розвитку сільського господарства.
Завідувачка відділу проблем реального сектора економіки регіонів Інституту регіональних досліджень імені М.І. Долішнього НАН України доктор економічних наук, професор Світлана Іщук представила актуальні «Тенденції розвитку української переробної промисловості в умовах повномасштабної війни».
Провідний науковий співробітник сектора галузевих ринків відділу секторальних прогнозів та кон’юнктури ринків Інституту економіки та прогнозування НАН України доктор економічних наук Олег Пустовойт виніс на розгляд учасників конференції проблеми необхідності й можливостей прискорення повоєнного відновлення української економіки, пошуку шляхів об’єднання зусиль держави, науки та бізнесу для структурної модернізації виробництва, підвищення його експортного потенціалу, запровадження нової моделі економічного розвитку, здатної прискорити інтеграцію України до Європейського Союзу.
Виступає доктор економічних наук Олег Пустовойт |
Науковець представив результати власних досліджень, обґрунтувавши «Окремі пріоритети повоєнного відновлення експорту України».
Організатори й учасники конференції сподіваються, що цей захід посприяє підвищенню наукового рівня фахової освіти, посиленню позицій і реалізації соціогуманітарної місії Національної академії наук України, а головне – формуванню теоретичного підґрунтя для забезпечення стійкості економіки та консолідації українського суспільства.
За інформацією Інституту економіки та прогнозування НАН України