25 червня 2024 року в Інституті правотворчості та науково-правових експертиз Національної академії наук України відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція «Правове забезпечення трансформації діяльності органів публічної влади для відновлення України», присвячена 28-й річниці ухвалення Конституції України.
Із вітальним словом до учасників зібрання звернувся директор Інституту правотворчості та науково-правових експертиз НАН України член-кореспондент Національної академії правових наук (НАПрН) України Олексій Кот, який наголосив на важливості науково обґрунтованих рішень для трансформації діяльності органів публічної влади. Це, за його словами, дасть змогу посилити її інституційну спроможність у період повоєнного відновлення України.
Від імені законодавчої влади присутніх привітав народний депутат України, радник Президії НАН України академік НАН України і НАПрН України Олександр Копиленко, який привернув увагу до нагальних проблем здійснення публічної влади та ролі науки в їхньому розв’язанні, що сприятиме ефективному відновленню України.
Від судової влади виступив голова Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду України доктор юридичних наук, професор Михайло Смокович, який зосередився на питаннях реформування судової системи в умовах європеїзації, зокрема на важливості якісної підготовки кадрів, що є одним із завдань науки й освіти, та побажав учасникам конференції плідного професійного діалогу, підсумком якого стануть конструктивні рішення для повоєнного відновлення України.
|
Від виконавчої влади вітальні слова – за дорученням заступниці Міністра економіки України Тетяни Бережної – оголосила директорка Департаменту зайнятості Міністерства економіки України Дарія Андрюніна. Вона зазначила, що верховенство права є базовою темою для розвитку підприємств і ринку праці, а його дотримання під час розроблення державної політики відновлення України сприятиме поверненню українських громадян, які отримали тимчасовий захист в інших країнах, і повідомила, що Міністерство економіки України врахує результати конференції у своїй діяльності.
Генеральний директор Директорату з питань правової політики Офісу Президента України Віктор Дубовик відзначив, що цей захід є нагодою напрацювати науково-правову базу, яка забезпечить ефективне функціонування органів публічної влади після війни.
Як підкреслив заступник голови Національної поліції України – начальник кримінальної поліції, генерал поліції третього рангу, доктор юридичних наук, професор Андрій Нєбитов, потрібно готувати науково-правове підґрунтя для протидії злочинності, а конференція зробить свій внесок у гарантування безпеки громадян після війни, оперативне розслідування воєнних злочинів органами поліції та неминуче покарання російських військових злочинців. Він вважає, що взаємодія всіх органів публічної влади важлива і позитивно вплине на повоєнне відновлення нашої країни.
|
Головний науковий співробітник відділу публічно-правових досліджень Інституту правотворчості та науково-правових експертиз НАН України, суддя Конституційного Суду України у відставці академік НАПрН України Михайло Костицький, привітавши учасників зібрання, наголосив на необхідності створення уніфікованого органу влади, який координуватиме і контролюватиме діяльність органів публічної влади під час виконання Плану відновлення України, та відзначив інтенсифікацію ролі громадянського суспільства (інституціями якого є й наукові установи, що розробляють нормативно-правові механізми трансформації публічної влади для повоєнного відновлення) у розвитку держави.
|
Далі присутні заслухали й обговорили кілька наукових повідомлень. Зокрема, головний науковий співробітник відділу дослідження проблем правотворчості та адаптації законодавства України до права ЄС Інституту правотворчості та науково-правових експертиз НАН України член-кореспондент НАПрН України Анатолій Колодій окреслив питання реформування правоохоронних органів в умовах євроінтеграції України.
Суддя Конституційного Суду України доктор юридичних наук, професор Ольга Совгиря зосередилася на діяльності Конституційного Суду України в умовах воєнного стану.
Про застосування принципу «добропорядного врядування» у практиці Конституційного Суду України доповів суддя Конституційного Суду України член-кореспондент НАПрН України Віктор Городовенко.
Професор кафедри юстиції Навчально-наукового інституту права Київського національного університету імені Тараса Шевченка доктор юридичних наук, професор Марина Стефанчук торкнулася проблем суддівського врядування в Україні.
Депутат Київської міської ради, перший заступник голови постійної комісії з питань власності та регуляторної політики Київської міської ради кандидат юридичних наук Ганна Свириденко розповіла про особливості діяльності місцевого управління в умовах сучасних суспільних трансформацій.
Депутат Київської обласної ради, голова постійної комісії Київської обласної ради з питань екології, природокористування, мисливства, водних ресурсів, ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та інших надзвичайних ситуацій доктор юридичних наук Роман Титикало розкрив роль місцевого самоврядування у відновленні України.
|
Конференція завершилася фаховим обговоренням, до якого долучилися головний науковий співробітник відділу публічно-правових досліджень Інституту правотворчості та науково-правових експертиз НАН України академік НАПрН України Василь Шакун, перша заступниця голови Національної служби посередництва та примирення, трудовий арбітр і медіатор, доктор юридичних наук, професор Світлана Запара, заступник директора з наукової роботи Інституту правотворчості та науково-правових експертиз НАН України член-кореспондент НАПрН України Андрій Гриняк, провідний науковий співробітник відділу дослідження проблем правотворчості та адаптації законодавства України до права ЄС Інституту правотворчості та науково-правових експертиз НАН України кандидат юридичних наук, доцент Вікторія Тернавська.
Насамкінець модератор заходу, заступник директора з наукової роботи Інституту правотворчості та науково-правових експертиз НАН України член-кореспондент НАПрН України Андрій Гриняк подякував усім за плідну роботу й зазначив, що ефективна співпраця науки і влади здатна повноцінно забезпечити національні інтереси України.
За інформацією Інституту правотворчості та науково-правових експертиз НАН України
Фото: Інститут правотворчості та науково-правових експертиз НАН України
і Верховний Суд України