В одному із найстаріших і найпрестижніших журналів фізіологічного профілю “Journal of Physiology” (Лондон Велика Британія) вийшла з друку стаття “Contribution of transient receptor potential vanilloid 1 (TRPV1) channel to cholinergic contraction of rat bladder smooth muscles”, де першим автором є Герой України, науковий співробітник відділу нервово-м’язової фізіології Інституту фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України кандидат біологічних наук Біжан Шаропов, який поліг смертю хоробрих, захищаючи Україну від російської навали. Публікація містить результати останніх досліджень Біжана та його колег з Інституту фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України, а також коротку біографічну довідку про вченого і його фотопортрет у бойовому спорядженні. Завдяки цій статті слава про громадянський подвиг і науковий доробок Біжана вийде за межі України і стане відомою світовій науковій громадськості. |
У статті йдеться про «неканонічну» роль термічного рецептора TRPV1, за відкриття якого, зокрема, було присуджено Нобелівську премію з фізіології або медицини 2021 року. TRPV1 – це йонний канал, присутній переважно у мембрані сенсорних нейронів. Він відкривається для проходження йонів натрію та кальцію у відповідь на вплив температур пекучого діапазону (вище 40 ℃) або хімічного аналога пекучих температур – капсаїцину (активного пекучого складника перцю чилі). Завдяки цьому TRPV1 відіграє роль перетворювача термічного або хімічного стимулу в електричну форму, придатну для передачі у центральні ділянки нервової системи. Це й спричиняє відчуття болю. TRPV1 іще називають жар-капсаїциновим рецептором, і саме у передачі больових сигналів полягає його «канонічна» роль.
Як показали автори, крім нейронів (що є «канонічним»), TRPV1 присутній також у гладком’язових клітинах (ГМК), які утворюють поздовжні м’язові шари стінки сечового міхура (стінка сечового міхура складається із трьох м’язових щарів – двох, волокна яких розташовуються у поздовжньому напрямі, й одного між ними – у циркулярному). Водночас TRPV1 працює не як йонний канал у плазматичній мембрані ГМК (що було б «канонічним»), а як канал вивільнення кальцію із внутрішньоклітинних кальцієвих депо ендоплазматичного ретикулума. TRPV1 активується в ГМК під час їхньої стимуляції через нервові закінчення, що іннервують міхур (так званої М-холінергічної стимуляції – за назвою нейромедіатора ацетилхоліну, який вивільнюється з нервових закінчень і діє на ГМК), внаслідок чого гладкий м’яз скорочується. А безпосередніми активаторами TRPV1 є біоактивні ліпіди – ейкозаноїди, які напрацьовуються в ГМК під час М-холінергічної стимуляції та відомі як ендогенні агоністи (тобто активатори) TRPV1.
Результати досліджень свідчать про наявність анізотропії деформації стінки сечового міхура під час М-холінергічного скорочення завдяки присутності TRPV1 у різних гладком’язових шарах. Вони також вказують на можливість використання TRPV1 як терапевтичної мішені для лікування нетримання сечі, пов’язаного з гіперактивністю сечового міхура, для чого нині існує фактично єдиний клас препаратів – М-холіноблокатори.
Автори статті:
- науковий співробітник відділу нервово-м’язової фізіології Інституту фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України кандидат біологічних наук Біжан Шаропов;
- завідувач цього відділу академік НАН України Ярослав Шуба;
- провідний науковий співробітник відділу кандидат біологічних наук Ігор Філіпов;
- аспірант відділу Семен Єльяшов;
- провідний науковий співробітник відділу кандидат біологічних наук Ганна Соткіс;
- аспірант відділу Анастасія Даньшина;
- старший науковий співробітник кандидат біологічних наук Оксана Фалюш.
…Наш колега Біжан Шаропов загинув навесні 2022 року на Харківщині. Йому було всього 32. Дякуємо Біжанові за захист. Завжди пам’ятатимемо, що він пожертвував найдорожчим – своїм безцінним життям, – щоб Україна й українці були вільні. Героям слава!
За інформацією Інституту фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України