24 липня 2024 року на 82-му році пішов з життя видатний учений у галузі літакобудування, Герой України, Заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, премії імені О.К. Антонова НАН України, повний кавалер ордена «За заслуги», доктор технічних наук, професор, академік НАН України Дмитро Семенович КІВА.
Дмитро Семенович Ківа народився 8 жовтня 1942 року у м. Казань, Росія. У 1959 р. закінчив середню школу в м. Харкові й вступив до Харківського авіаційного інституту, який закінчив у 1965 р. Працював на ДП «АНТОНОВ» (попередня назва – АНТК ім. О.К. Антонова) з вересня 1964 р. З 1979 р. – заступник Головного конструктора, з 1987 р. – Головний конструктор, з 1991 р. – перший заступник Генерального конструктора. З травня 2005 р. виконував обов’язки Генерального конструктора ДП «АНТОНОВ», з 2006 по 2015 р. – президент – генеральний конструктор, а 2015-2016 – Генеральний конструктор ДП «АНТОНОВ». З 2016 р. працював радником президента компанії Silk Way Group (Азербайджан).
Д.С. Ківа брав участь у створенні і керував проєктами літаків Ан-3, Ан-28, Ан-38, Ан-72, Ан-74, Ан-124-100 «Руслан», Ан-225 «Мрія», Ан-140, Ан-148, Ан-158, Ан-178, Ан-70, Ан-132 та інших модифікацій.
Вагомим здобутком Дмитра Семеновича стали проведені ним дослідження характеристик композиційних матеріалів на основі вуглеводневих волокон та методів збільшення жорсткості металевих конструкцій шляхом зміцнення їх вуглепластиками. Він запропонував та обґрунтував принципи пошуку раціональних конструктивно-технологічних рішень, в основі яких залежність між системами якісного пріоритету композиційних матеріалів і експлуатаційних вимог до конструкції літаків, що дозволило зменшити їхню вагу та збільшити ресурс, зберігаючи високу польотну безпеку.
Д.С. Ківа розробив і впровадив нову методологію убезпечення польотів, підтримання придатності до польотів і сертифікації авіаційної техніки, яка відповідає новітнім нормам безпеки і правилам сертифікації відповідно до міжнародних стандартів та дозволяє значно скоротити кількість дорогих натурних льотних випробувань.
За керівництва Д.С. Ківи і за його безпосередньої участі реалізовано ряд перспективних авіаційних проектів. Розроблено та побудовано нові літаки: пасажирський – Ан-158, транспортний – Ан-178, модифікації раніше створених повітряних суден, забезпечувався їх експлуатаційний супровід, виконувались інжинірингові роботи з підвищення ресурсу авіатехніки, що експлуатується, проводились навчання та перенавчання льотного та технічного персоналу, виконувались повітряні перевезення надважких та великогабаритних вантажів.
Великий обсяг робіт виконувався Д.С. Ківою в сфері міжнародного співробітництва України з авіаційною галуззю країн Європи, Азії, Латинської Америки.
Упродовж багатьох років Д.С. Ківа брав активну участь у науково-технічних конференціях в Україні і за кордоном, приділяв велику увагу вихованню і навчанню молодого покоління авіаційних спеціалістів.
Наукова громадськість, колеги, друзі та учні щиро сумують з приводу смерті Дмитра Семеновича та висловлюють співчуття його рідним і близьким.