Продовольча безпека нашої держави та зміцнення її експортного потенціалу під час повномасштабного російського вторгнення є пріоритетом не лише для українського агробізнесу, а й для науковців Інституту фізіології рослин і генетики НАН України, які постійно створюють і випробовують нові чудові сорти сільськогосподарських рослин, зокрема й озимої пшениці.
Щоби популяризувати українську селекцію та насінництво зернових культур і технологій, а також поглиблювати співпрацю з виробниками, Інститут щороку проводить
міжнародну конференцію «День поля», запрошуючи на неї провідних представників українських та іноземних установ, фермерських господарств, агрохолдингів.
Про що цього разу говорили учасники заходу – дізнавайтеся
зі статті директора Дослідного сільськогосподарського виробництва Інституту фізіології рослин і генетики НАН України кандидата сільськогосподарських наук Давида Коновалова для журналу «Пропозиція». До вашої уваги – кілька найцікавіших фактів із цієї публікації.
1. Селекційний процес досяг приголомшливих успіхів доволі швидко. Прийнявши від народної селекції на початку ХХ століття сорти злаків з урожайністю 7 ц/га, сьогодні науковці створили сорти злаків із генетичним потенціалом понад 100 ц/га.
2. У доробку науковців Інституту фізіології рослин і генетики НАН України під керівництвом Героя України, академіка НАН України Володимира Моргуна – близько 200 сортів і гібридів сільськогосподарських культур, занесених до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні. Ці культури високопродуктивні, мають якісне зерно, стійкі до стресових чинників довкілля.
3. До війни сорти інститутської селекції висівали на площі близько 2 млн га (це 30% усіх посівів цієї культури в Україні). Їхній ареал впровадження – від львівського Полісся до степів Донеччини, та й далеко за межами країни.
4. Що третій буханець в Україні печуть саме з рослин селекції Інституту фізіології рослин і генетики НАН України. Валовий збір зерна з цих посівів повністю задовольняє потреби нашої країни у продовольчому зерні.
5. Зараз учені Інституту зосередилися на підвищенні посухостійкості та зимостійкості озимої пшениці, зміцненні її імунітету проти основних хвороб (зокрема вірусних), поліпшенні якості зерна й використанні сучасних біотехнологічних методів селекції.
6. Інститут фізіології рослин і генетики НАН України пропонує своїм партнерам не лише сорти і насіння, а й повне консультативне супроводження їхнього вирощування – від підготовки ґрунту до збирання врожаю.
7. Придбати в Інституту високоякісне насіння озимої пшениці під урожай 2025 року можна просто зараз. Або пишіть на скриньку: Dsv.ifrg@ukr.net