Наприкінці червня – на початку липня 2024 року Інститут соціології НАН України за допомогою Соціологічної групи «Рейтинг» і за підтримки Агентства США з міжанродного розвитку (USAID) здійснив свій черговий щорічний (від 1994 року) соціологічний моніторинг «Українське суспільство». Респонденти, зокрема, відповіли на одне з традиційних запитань «Що сьогодні об’єднує людей в українському суспільстві?», колись запропоноване відділом соціальної психології цієї академічної установи. Одержані результати проінтерпретував на своєму YouTube-каналі “Academic Sociology UA” заступник директора з наукової роботи Інституту соціології НАН України член-кореспондент НАН України Сергій Дембіцький. «Зараз усім нам в Україні потрібно діяти так само об’єднано та ефективно, як це було і в перші тижні й місяці цієї війни, коли Україна перехопила ініціативу та почала повертати ситуацію в інтересах нашої держави», – заявив днями у своєму зверненні до українців Президент України Володимир Зеленський. Проаналізувавши дані цьогорічного соціологічного опитування, член-кореспондент НАН України Сергій Дембіцький пояснив, на чому таке єднання можна побудувати.
Науковець зауважив, що вміщене у моніторингу запитання «Що сьогодні об’єднує людей в українському суспільстві?» передбачало 16 позицій (тобто варіантів відповідей). Найбільше респондентів (52,7%) підтримали позицію «Віра в краще майбутнє», найменше (1,7%) – «Ніщо не об’єднує». «Відчуття втрати нормального життя» об’єднує 39,5% українців, «Патріотичні почуття громадянина України» – 38,2%, «Прагнення спільно долати труднощі життя» – 36,9%, «Спільні труднощі життя» – 35,4%, «Національна ідея побудови української держави» – 35,1%. Об’єднавчий потенціал мови, релігії (віросповідання) та політичних поглядів, згідно з відповідями респондентів, – 14,9%, 7% і 5,5% відповідно.
Порівнюючи дані 2021 та 2024 років, Сергій Дембіцький констатував, що найбільший приріст підтримки демонструють позиції «Національна ідея побудови української держави» (+25,5%), «Віра в краще майбутнє (+21,9%) і «Патріотичні почуття громадянина України» (+21,9%).
Врахування результатів соціологічних досліджень допоможе владі та громадськості виваженіше аналізувати суспільні процеси й ухвалювати адекватніші рішення.
За інформацією Інституту соціології НАН України