Із глибоким сумом сповіщаємо, що 10 січня ц.р. на 71-му році життя помер видатний учений в галузі ядерної фізики й атомної енергетики, засновник наукової школи з безпеки атомних електростанцій, активний учасник робіт із ліквідації наслідків Чорнобильської аварії, Заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державної премії УРСР та Державної премії України в галузі науки і техніки, кавалер орденів «За заслуги» ІІ та ІІІ ступенів, «Знак пошани», директор Інституту проблем безпеки атомних електростанцій НАН України, академік НАН України, Герой України Олександр Олександрович Ключников.
Академік НАН України Олександр Олександрович Ключников з 1967 р. після закінчення фізичного факультету Київського державного університету імені Т.Г. Шевченка працював в Інституті фізики НАН України, з 1970 року – в Інституті ядерних досліджень НАН України, де пройшов шлях від аспіранта до керівника Спеціального конструкторсько-технологічного бюро з експериментальним виробництвом, яке очолював протягом 18 років. З 1975 по 1979 рік працював в апараті Президії НАН України.
У 1996 р. О.О. Ключников стає генеральним директором Міжгалузевого науково-технічного центру «Укриття» НАН України, на базі якого у 2004 році було засновано Інститут проблем безпеки атомних електростанцій НАН України, який він і очолював донині.
О.О. Ключников – відомий український учений в галузі ядерної фізики й атомної енергетики. Під його керівництвом та за його безпосередньою участю проведено багатопланові дослідження, результатом яких стала розробка понад 100 зразків унікальних приладів і установок, що використовуються в різних галузях науки й техніки. Це, зокрема, система приладів розподіленого управління технологією експерименту, системи управління і внутрішньо- реакторного контролю АЕС, інформаційно-діагностичний комплекс «Шатер», який встановлений в якості штатної системи на зруйнованому блоці ЧАЕС та не має аналогів у світовій практиці приладобудування.
Більшість розробок О.О. Ключникова спрямовані на створення сучасної прискорювальної техніки, радіометричної та дозиметричної апаратури. Особливе місце в його діяльності займають роботи з вирішення проблем безпечної та ефективної експлуатації АЕС України, поводження з їх радіоактивними відходами. З перших днів аварії на ЧАЕС О.О. Ключников брав активну участь у ліквідації її наслідків. У 2006 році його призначено науковим керівником комплексної програми робіт з виводу Чорнобильської АЕС з експлуатації та перетворення об’єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему.
Загальний доробок О.О. Ключникова становить суттєвий внесок до наукового надбання України та складає понад 320 публікацій, в тому числі 27 монографій, 34 патенти та свідоцтва на винаходи. Його 8 монографій увійшли до серії «Безпека атомних електростанцій» та користуються великим попитом у фахівців АЕС, студентів вищих навчальних закладів, аспірантів, наукових працівників.
Національна академія наук України, науковці Відділення фізико-технічних проблем енергетики НАН України та колектив Інституту проблем безпеки експлуатації атомних електростанцій НАН України висловлюють щире співчуття рідним і близьким покійного.
Громадянська панахида відбудеться 13 січня 2016 року з 11.00 до 12.00 год. у Великому конференц-залі НАН України – за адресою: м. Київ, вул. Володимирська, 55.
Поховання відбудеться 13 січня 2016 року на Берковецькому кладовищі м. Києва о 13.00 год.