День відкриття конференції «НАНО-2016»: учасники запускають голубів у небо, як символ миру для України та світу
|
24-27 серпня 2016 у Львівському національному університеті імені Івана Франка відбулася 4-та Міжнародна науково-практична конференція «Нанотехнології та наноматеріали» (NANO-2016), приурочена 25-ій річниці Незалежності України та 160-річчю з дня народження Івана Франка.
Цього року комітет організаторів отримав близько 700 заявок від науковців із понад 29 країн світу. У пленарній сесії конференції «НАНО-2016» взяли участь відомі науковці, а саме: Президент Грузинської Академії Наук та директор Інституту біохімії та біотехнології імені С.В. Дурмішідзе академік Ґіорґі Квесітадзе; директор Інституту фізики НАН України академік Леонід Яценко, директор лабораторії рентгено-електронної спектроскопії хімічного факультету Університету Індіани (США) професор Ярослав Лозовий; професор лабораторії нанобіотехнологій Університету Сан-Мун (Республіка Корея) та член одного з найбільших наукових товариств США «Honor Society» Університету Північної Кароліни професор Сеонг Соу Чоі; а також відомий дослідник в галузі нанотехнологій, комп’ютерного моделювання та молекулярної медицини професор Зигмунд Гбурзький та інші.
Організаторами міжнародної конференції виступили: Інститут фізики НАН України, Львівський національний університет імені Івана Франка, а також Тартуський університет (Естонія), Туринський університет (Італія), Університет П’єра і Марії Кюрі (Франція).
Урочисте відкриття конференції Героєм України академіком НАН України Ігорем Рафаїловичем Юхновським
|
У день 25-річчя Незалежності України урочисто відкрив конференцію «НАНО-2016» Герой України, який здійснив вагомий внесок у національне відродження й розбудову незалежної Української держави, академік НАН України Ігор Рафаїлович Юхновський. У своїй промові відомий вчений та громадський діяч зазначив вагомі наукові здобутки українських науковців за останні роки, а також побажав присутнім плідної роботи на конференції та цікавих наукових доповідей. Під час урочистої частини зі вступним словом до учасників конференції «NANO-2016» також звернулися: проректор з наукової роботи Львівського національного університету імені Івана Франка член-кореспондент НАН України Роман Євгенович Гладишевський; директор інституту фізики НАН України академік Леонід Петрович Яценко, директор департаменту науково-технічного розвитку Міністерства освіти і науки України Дмитро Вікторович Чеберкус та кандидат фізико-математичних наук і Голова локального організаційного комітету конференції Олена Мар’янівна Фесенко.
Цьогоріч організаційний комітет конференції вирішив розширити горизонти конференції «НАНО-2016» та організувати 24 серпня 2016 року «Науковий пікнік», де діти різних вікових груп мали б змогу познайомитися з цікавим світом науки та техніки.
Метою наукового пікніку була популяризація науки та стимулювання в дітей цікавості до наукових спостережень, дослідів та відкриттів. Під час заходу за допомогою спеціальних інструментів діти власноруч збирали цікаві електронні пристрої, гралися з роботами у хокей, а також вчилися керувати дронами. Серед учасників були компанії, що використовували «візуальне програмування», яке дозволяло створювати для дітей (від 5-8 років) анімації з казковими персонажами. Були також представлені різні навчальні програми, що допомають засвоїти англійську мову. Діти мали можливість брати участь у цікавих дослідах із фізики, хімії та біології, зокрема, подивитися на скам’янілі бактерії. Як зазначила завідувач відділу міжнародної науково-інноваційної співпраці Інституту фізики НАН України кандидат фізико-математичних наук Олена Фесенко: «…Важливо і приємно, що наш "Науковий пінік" (НАНО-2016), який організував Інститут фізики НАН України разом зі Львівським національним університетом імені Івана Франка до 25-ї річниці Незалежності України, був позитивно оцінений юними відвідувачами та отримав широке висвітлення в засобах масової інформації. Саме для юних українців і було організоване це свято з надією пробудити у них зацікавленість до науки та до пізнання нового. Можливо хтось з них у майбутньому стане науковцем чи винахідником, або просто високоосвіченою людиною».
Окрім наукових сесій учасникам конференції «НАНО-2016» також була запропонована насичена культурна програма-презентація української народної творчості, а саме: виступи Камерного ансамблю Львівського національного університету імені Івана Франка, Народного ансамблю пісні і танцю «Черемош» та народно-естрадного колективу «Зірка-Колос». Науковці також мали нагоду ознайомитись з історичним центром Львову, відвідати Музей народної архітектури та побуту «Шевченківський гай» у Львові. У музеї гості оглянули український побут, спробували продукти, виготовлені за стародавніми методами ведення господарства (наприклад, олію з льону, запашний трав’яний мед), побачили газдівські стайні та сучасне етно-господарство. Учасники долучилися до традиційних козацьких розваг та насолодилися стравами української кухні.
Під час урочистого закриття конференції «НАНО-2016» Голова локального організаційного комітету О. Фесенко розповіла про історію та успіхи попередніх конференцій, які раніше проводилися спільно з міжнародними літніми школами «Нанотехнології та наноматеріали: від фундаментальних досліджень до прикладних застосувань» для молодих науковців. Вона зазначила, що ця конференція була започаткована ще в рамках виконання міжнародного FP7 проекту «Нанотвінігнг» (2012-2014), але після закінчення цього проекту конференція не лише продовжує своє життя, але й щороку розвивається.
За підсумками проведення конференції «НАНО-2016» найкращі доповіді будуть опублікувані у спеціальному випуску конференції, а саме у серії книг видавництва Springer (нині вже опубліковано 4-и серії книг з матеріалами попередніх конференцій) та у міжнародному журналі з відкритим доступом «Nanoscale Research Letters» (за матеріалами попередньої конференції 2015 року опубліковано більше 130 наукових статей).
Необхідно зазначити, що впродовж роботи секцій конференцій «НАНО-2016» було виголошено більше 90 усних доповідей та близько 320 стендових доповідей. Конференція сприяла обміну науковим досвідом та поширенню нових знань у сфері нанонауки та нанотехнологій, налагодженню зв’язків та міжнародної співпраці між академічними та вищими навчальними закладами різних країн світу. Учасники конференції також взяли участь у тренінгу з участі у Рамковій програмі Європейського Союзу з досліджень та інновацій «Горизонт 2020». Наукова спільнота високо оцінила рівень організації конференції «НАНО-2016», тому організаційним комітетом було прийнято рішення про проведення наступної конференції у 2017 році.
За інформацією Інституту фізики НАН України