Президія НАН України із глибоким сумом сповіщає, що 17 січня ц.р. на 90-му році в Києві пішов із життя видатний український вчений у галузі профілактичної медицини, визнаний лідер біоетичного руху в Україні, директор Інституту медицини праці НАМН України, перший віце-президент НАМН України, заслужений діяч науки і техніки, двічі лауреат Державної премії в галузі науки і техніки, радник Президії НАН України академік Національної академії наук України і Національної академії медичних наук України Юрій Ілліч Кундієв. З його ім’ям пов’язані фундаментальні дослідження механізму всмоктування хімічних речовин (пестицидів) через шкіру, розроблення принципів і методів оцінювання резорбтивної дії отруйних речовин, удосконалення методів профілактики. Ю.І. Кундієв зробив значний внесок у розвиток гігієни праці в сільськогосподарському виробництві, в епідеміологію професійних захворювань.
Ю.І. Кундієв народився в с. Трояни Добровеличківського району Кіровоградської області. 1951 року закінчив санітарно-гігієнічний факультет Київського медичного інституту імені академіка О.О. Богомольця. По закінченні аспірантури за фахом «Фізіологія праці» у Київському НДІ гігієни праці і профзахворювань (нині – Інститут медицини праці НАМН України) Ю.І. Кундієв назавжди пов’язав свою долю з цією установою, в якій пройшов шлях від аспіранта до директора.
В 1955 році він успішно захистив кандидатську дисертацію і долучився до вирішення проблем токсикології і гігієни праці при застосуванні пестицидів, очоливши лабораторію індивідуальних засобів захисту. 1963 року Ю.І. Кундієв був затверджений на посаді заступника директора інституту з наукової роботи, а з 1964 р. – очолив інститут. 1967 року вчений захистив докторську дисертацію «Гігієнічне значення проблеми всмоктування фосфорорганічних пестицидів через шкіру». У 1969 році йому було присвоєно звання професора за фахом «Гігієна і профзахворювання», а в 1977 році – звання «Заслужений діяч науки УРСР». 1974 року Ю.І. Кундієв був обраний членом-кореспондентом АМН СРСР, а в 1979 році – академіком АН УРСР.
Академік Ю.І. Кундієв – учений-гігієніст зі світовим ім’ям. Напрями його наукових досліджень охоплюють найактуальніші проблеми, основними серед який є: гігієна та фізіологія праці в сільському господарстві, токсикологія пестицидів і їх безпечне використання, комбінована дія чинників виробничого середовища, епідеміологія професійних і загальних захворювань, вивчення професійних ризиків здоров’ю, гігієнічні проблеми ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Із 1998 року Ю.І. Кундієв очолював Комітет з питань біоетики при Президії НАН України. Протягом останніх років комітетом було проведено 6 національних конгресів із біоетики, декілька міжнародних конференцій і семінарів. Усе це стало можливим завдяки авторитетові й активній громадській позиції академіка Ю.І. Кундієва.
Пріоритетне значення мають роботи Ю.І. Кундієва з вивчення механізмів всмоктування хімічних речовин (пестицидів) через шкіру, розроблення принципів і методів оцінки шкірно-резорбтивної дії отрут, удосконалення заходів профілактики отруєнь. Ці роботи узагальнено в монографії «Всмоктування пестицидів через шкіру і профілактика отруєнь» (1975 р.). Усього у творчому арсеналі вченого – понад 660 наукових праць, з яких 35 – монографії.
Останніми роками академік Ю.І. Кундієв особливу увагу приділяв вихованню молодих учених, пишався своїми учнями, надавав їм можливість для самостійної творчої роботи, оцінюючи не тільки їхній професіоналізм, а й загальну культуру й широту кругозору. Під керівництвом або за консультування Ю.І. Кундієва підготовлено й успішно захищено понад 50 докторських і кандидатських дисертацій. Багато його учнів очолюють інститути, лабораторії, завідують кафедрами.
Ю.І. Кундієв продовжував працювати до останнього дня свого життя. Його вагомий особистий внесок у розвиток медичної науки, розроблення та впровадження методів масової профілактики захворювань, активну участь у роботі багатьох міжнародних організацій (ВООЗ, МОП, ЮНЕП, ЮНІСЕФ та інших), а також його громадську діяльність було удостоєно багатьох державних нагород, серед яких – орден «За заслуги» ІІІ ступеню (2002 р.) і ІІ ступеню (2008 р.) і золота медаль «За наукові досягнення» НАН України.
Йому були притаманні винятково висока працездатність, захопленість справою, відчуття нового, вимогливе ставлення до себе та свого оточення, принциповість, доброзичливість, скромність. Попри всі труднощі, які виникали в його житті, вчений був оптимістом.
У пам’яті своїх колег Юрій Ілліч залишиться взірцем служіння науці.
Прощання з Юрієм Іллічем Кундієвим відбудеться 20 січня 2017 року – з 10.30 до 12.30 год – у приміщенні Великого конференц-залу НАН України (за адресою: м. Київ, вул. Володимирська, 55).