Президія Національної академії наук України та Відділення хімії НАН України з сумом сповіщають, що 28 березня ц.р. на 76-му році пішов із життя видатний український науковець у галузі органічної і біоорганічної хімії, Заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки та премії Всесвітньої федерації науковців, доктор хімічних наук, професор, голова Державного фонду фундаментальних досліджень академік НАН України Валерій Павлович Кухар.
Валерій Павлович Кухар народився 26 січня 1942 року в Києві. Після закінчення в 1963 р. Дніпропетровського хіміко-технологічного інституту навчався в аспірантурі Інституту органічної хімії АН УРСР, по її закінченні – працював на посадах молодшого і старшого наукового співробітника. В 1967 р. захистив кандидатську, а в 1973 р. – докторську дисертацію.
В 1983 р. Валерій Павлович ініціював створення і очолив Відділення біоорганічної хімії Інституту органічної хімії АН УРСР, яке згодом було реорганізовано в Інститут біоорганічної хімії та нафтохімії НАН України – одну з найпотужніших академічних установ, колектив якої розгорнув систематичні фундаментальні та прикладні дослідження в галузі біоорганічної хімії.
З 1978 до 1988 р. обіймав посаду академіка-секретаря Відділення хімії та з 1988 до 1993 посаду віце-президента НАН України.
В.П. Кухар – видатний вчений із надзвичайно широким колом наукових інтересів. Разом зі своїми учнями він збагатив хімію полігалогенорганічних сполук, розгорнув систематичні дослідження в галузі тонкого органічного синтезу природних речовин та їх аналогів, заснував новий науковий напрям – хімію біорегуляторних процесів, дослідив екологічні й ресурсоощадні аспекти енергетики, нафтопереробки й нафтохімії.
Результати його наукової діяльності опубліковано в понад 700 наукових працях, у тому числі 9 монографіях. В.П. Кухар брав безпосередню участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції – протягом 1986-1988 рр. був заступником голови «Постійно діючої комісії з ліквідації аварії на ЧАЕС АН УРСР».
Академік В.П. Кухар створив відому наукову школу, що здійснює систематичні дослідження методів стереоселективного синтезу та властивостей низькомолекулярних біорегуляторів і хімічне моделювання біологічних процесів.
Плідну творчу працю Валерій Павлович органічно поєднував із напруженою науково-організаційною діяльністю в НАН України, численних урядових комітетах і комісіях та міжнародних наукових організаціях.
Наукову й науково-організаційну діяльність В.П. Кухаря відзначено численними науковими, урядовими та міжнародними нагородами – Премією НАН України імені А.І. Кірсанова, Державною премією України в галузі науки і техніки, орденом «За заслуги» ІІ та ІІІ ступенів, почесним званням «Заслужений діяч науки і техніки України», премією Міжнародної федерації вчених, Міжнародною Арбузовською премією в галузі фосфорорганічної хімії.
Валерій Павлович продовжував працювати до останніх днів свого життя. Його життєвий шлях – взірець відданості улюбленій справі.
Друзі, колеги й учні Валерія Павловича з глибокою вдячністю пам’ятатимуть його яскраву, непересічну постать і шануватимуть його внесок у розвиток української науки.
Висловлюємо глибокі співчуття рідним і близьким покійного у зв’язку з непоправною втратою.
Прощання з Валерієм Павловичем Кухарем відбудеться 30 березня 2017 року - з 11.00 до 12.30 год. у Київському будинку вчених НАН України (за адресою: м. Київ, вул. Володимирська, 45-а). Поховають ученого на Байковому цвинтарі в Києві.