23 травня 2017 року об 11.00 год. у конференц-залі Інституту геологічних наук НАН України (м. Київ, вул. Олеся Гончара, 55-б) відбудеться урочисте засідання вченої ради Державної установи «Науковий центр аерокосмічних досліджень Землі Інституту геологічних наук Національної академії наук України» (ЦАКДЗ ІГН НАН України) з нагоди 25-річного ювілею Центру.
ЦАКДЗ ІГН НАН України було створено як самостійну юридичну особу в 1992 році згідно з Постановою Президії Академії наук України (№150 від 20.05.1992 р.) – на базі Київського науково-дослідного інституту космоаерометодів та підрозділів Інституту геологічних наук НАН України за ініціативи академіка НАН України В.І. Лялька – першого директора Центру. Нині Центр очолює доктор технічних наук, професор М.О. Попов. У колективі установи працює понад 80 співробітників, серед яких – академік НАН України, член-кореспондент НАН України, 9 докторів і 23 кандидати наук.
Головне завдання ЦАКДЗ ІГН НАН України – проведення фундаментальних та прикладних наукових досліджень Землі дистанційними методами з метою одержання нових наукових знань і практичного впровадження цих знань в інтересах інноваційного розвитку країни і задоволення економічних, соціальних та оборонних потреб.
Основні наукові напрями діяльності Центру:
– вдосконалення теоретико-методичних основ аерокосмічного моніторингу довкілля, створення і дослідження фізико-математичних моделей генерування, відбиття та розсіювання електромагнітного випромінювання земними утвореннями й антропогенними об’єктами;
– розроблення методів і технологій аерокосмічного моніторингу екологічного стану природного середовища, дистанційного вирішення природоресурсних завдань та завдань подвійного призначення, спостереження за глобальними змінами у геосфері (кліматичні зміни, стан і зміни лісів, опустелювання тощо);
– розроблення методів і технологій аерокосмічного агромоніторингу з оцінюванням стану сільськогосподарських культур та прогнозуванням врожайності, дистанційного спостереження за відновлюваними природними ресурсами (ґрунтами, лісами, водоймами);
– обґрунтування вимог до технічних засобів дистанційного зондування Землі, розроблення методів калібрування бортових сенсорів і валідації супутникових даних і технологій;
– створення вітчизняної нормативно-понятійної бази дистанційного зондування Землі з гармонізацією її до відповідних міжнародних норм і стандартів.
Розробки ЦАКДЗ ІГН НАН України відзначено трьома Державними преміями України в галузі науки і техніки: В.І. Лялько (2004 р.); О.Д. Федоровський, М.О. Попов, О.І. Сахацький (2005 р.); С.А. Станкевич (2011).
Результати досліджень Центру за 25-річний період його роботи відображені майже у 800 публікаціях у вітчизняних і зарубіжних виданнях, в тому числі в 17 монографіях. Найбільш значущі з них – «Аэрокосмические методы в геоэкологии», «Космос – Україні: Атлас дешифрованих знімків території України з КА «Океан» та інших космічних апаратів», «Інформатизація аерокосмічного землезнавства», «Багатоспектральні методи дистанційного зондування Землі в задачах природокористування», «Изменения земных систем в Восточной Европе», «Earth Systems Change over Eastern Europe», «Спутниковые методы поиска полезных ископаемых», «Парниковий ефект і зміни клімату в Україні: оцінки та наслідки», навчальний посібник «Аерокосмічні знімальні системи» та науково-методичний посібник «Аерокосмічні дослідження геологічного середовища».
Розроблені в Центрі аерокосмічні методи і технології вирішення природоресурсних задач захищено понад 70 патентами України.
Діяльність Центру п’ять разів розглядалася на засіданнях Президії НАН України та щоразу отримувала високі оцінки.
ЦАКДЗ ІГН НАН України є членом European Association of Remote Sensing Laboratories (EARSeL), співпрацює з міжнародними інституціями – Science and Technology Committee GEO, German Aerospace Center (DLR), Космічним агентством Польщі, International Institute for Applied System Analysis (IIASA), University of Tokyo тощо.