7 червня 2017 року в Інституті загальної та неорганічної хімії (ІЗНХ) імені В.І. Вернадського НАН України відбувся День відчинених дверей для студентів Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова.
На клопотання проректора з наукової роботи Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова доктора фізико-математичних наук, професора Григорія Торбіна дирекція ІЗНХ імені В.І. Вернадського НАН України запросила на науково-історичну екскурсію групу студентів 1-го курсу спеціальності 014 Середня освіта (хімія) під керівництвом доцента кафедри хімії кандидата педагогічних наук Наталії Прибори.
Учасники заходу ознайомилися з історією створення та структурою згаданої академічної установи, переглянули відеофільм про наукові здобутки вчених, що базуються на розкритті фундаментальних законів хімічних і електрохімічних трансформацій речовини й спрямовані на розв’язання актуальних для суспільства хіміко-технологічних задач, а також відвідали кілька лабораторій інституту.
У відділі хімії твердого тіла ІЗНХ імені В.І. Вернадського НАН України кандидат хімічних наук, докторант Сергій Солопан розповів гостям про нові розробки – нанокристалічні функціональні матеріали на основі складних оксидних систем, продемонстрував сучасне обладнання для їх дослідження – устаткування для змішування й помелу порошків, для пресування кераміки, високотемпературні печі для синтезування матеріалів, рентгенівські дифрактометри, апаратуру для дослідження електрофізичних властивостей у широкому температурному та частотному інтервалах. Особливу увагу молодих хіміків привернули феромагнітні наночастинки, котрі можна використовувати для контрольованого локального нагрівання злоякісних пухлин. При введенні магнітної рідини у пухлину та впливу на неї зовнішнього змінного магнітного поля відбувається локальний нагрів до температури 42-45°С і припинення росту глибоко розташованих злоякісних пухлин. Перевагою цієї розробки є склад і розмір частинок, що забезпечує виведення відпрацьованих продуктів із організму природним шляхом.
|
Студенти також оглянули лабораторію Центру колективного користування науковим приладом «Монокристальна дифрактометрична система SMART APEX II із CCD-детектором». Як пояснив керівник Центру Ольгерд Штоквиш, прилад призначений для встановлення структури неорганічних та елементоорганічних речовин, у тому числі комплексних і координаційних сполук, наноматеріалів, композитних наносистем. Новітня автоматизована детектувальна система базується на генеруванні зворотніх зв’язків, дає змогу уникнути побічних ефектів, обумовлених локальними неоднорідностями в будові матеріалу, й отримувати об’єктивні кількісні характеристики ближнього та дальнього порядку об’ємного розташування атомів.
|
Завідувач лабораторії матеріалів електрохімічної енергетики ІЗНХ імені В.І. Вернадського НАН України доктор хімічних наук Юрій Пірський наочно схарактеризував гостям технології виготовлення мембранно-електродних блоків низькотемпературних паливних елементів для виробів різного функціонального призначення. Студенти оглянули сконструйовані в лабораторії демонстраційні набори до курсу «Електрохімічна енергетика» для вищих навчальних закладів і шкіл. Вироби демонструють принципи створення й функціонування сучасних паливних елементів та можуть використовуватися для проведення лабораторних дослідів.
|
Не менш цікавими стали відвідини відділу електрохімії та фотоелектрохімії неметалічних систем ІЗНХ імені В.І. Вернадського НАН України. Кандидат хімічних наук Ігор Русецький показав студентам пристрої для синтезування й дослідження тонких плівок оксидів металів і їх композитів із вуглецевими структурами – двовимірними (графенами) та тривимірними (нанотрубками), включеннями напівпровідників тощо. Такі матеріали використовуються у фотоелектрохімічних системах перетворення сонячної енергії, сенсорах, електрохромних приладах, електродах хімічних джерел струму.
На завершення екскурсії студентів привітав у стінах інституту директор ІЗНХ імені В.І. Вернадського НАН України член-кореспондент НАН України Василь Пехньо, який стисло розповів їм про ключові етапи розвитку очолюваної ним академічної установи, що є одним із найстарших вітчизняних центрів хімічної науки.
За інформацією ІЗНХ НАН України