Із глибоким сумом сповіщаємо, що 2 липня 2017 року на 72-му році пішов з життя відомий вчений у галузі механіки рідин і газів, завідувач відділу Інституту гідромеханіки НАН України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, професор, член-кореспондент НАН України Володимир Іванович Нікішов.
В.І. Нікішов зробив вагомий внесок у розвиток української науки, отримавши нові наукові результати в галузі механіки рідин і газів. Вперше було отримано розв’язок тривимірної задачі розповсюдження внутрішніх хвиль за рухомими в стратифікованому середовищі тілами, досліджено вплив тертя, дії рушія, колапсу турбулентної супутньої течії, нестаціонарності руху на хвильову картину. Ці результати дали змогу дослідити вплив зазначених чинників на характеристики внутрішніх хвиль. Під час вивчення розвитку перемішаних плям у стратифікованому середовищі виокремлено та досліджено нову в’язко-дифузійну стадію цього процесу, що дало змогу побудувати повну класифікацію стадій розвитку плям для турбулентного та інтрузивного руху рідини. Виявлено та досліджено новий ефект «анти-колапсу», визначено параметри тривалих скалярних неоднорідностей. Розроблено класифікаційну діаграму типів рухів в’язкої температуропровідної та електропровідної рідини з урахуванням означених масових ефектів. Отримані результати є визначальними для побудови моделей фізичних процесів, які відбуваються в морях.
Володимир Іванович отримав нові результати щодо розповсюдження електромагнітних хвиль у турбулентному морському середовищі, де спектр турбулентних флуктуацій оптичного показника заломлення визначено флуктуаціями температури та солоності. Виявлено аномальну поведінку спектру флуктуацій оптичного показника заломлення, появу локальних екстремумів в області малих масштабів. Аналіз процесу розповсюдження хвиль показав, що означені особливості поведінки спектра призводять до значних змін у статистичних характеристиках електромагнітних хвиль, що потрібно враховувати при вивченні розповсюдження світла в морському середовищі.
Ученим розроблено новий метод розрахунку навантажень на гідротехнічні споруди, які виникають під час руху великотоннажних суден в умовах складного фарватеру. Під його керівництвом виконувались теоретичні та експериментальні дослідження впливу хвиль, генерованих суднами, на ерозію берегів і руйнування берегових споруд з метою розроблення пропозицій зі зменшення негативної дії хвиль і застосування результатів для проектування судових ходів та мостів через р. Дніпро біля м. Київ.
У ході дослідження розповсюдження і взаємодії внутрішніх відокремлених хвиль великої амплітуди з топографією дна було визначено сценарії розвитку, виявлено нові характерні особливості цих процесів. Отримані результати є визначальними для побудови моделей, що описують процеси переносу енергії від великих до малих масштабів і розповсюдження домішок у стратифікованих озерах.
В.І. Нікішов був керівником масштабних експериментальних робіт, які виконувалися в північних морях колишнього Радянського Союзу. Отримані результати було впроваджено у побудову нових алгоритмів обробки інформації, що дало змогу поглибити знання про механізми розвитку збурень у морському середовищі.
Інтенсивну наукову роботу Володимир Іванович завжди поєднував з науково-організаційною діяльністю. Він був заступником академіка-секретаря Відділення механіки НАН України, членом двох спеціалізованих рад із присудження наукових ступенів, членом Національного комітету України з теоретичної і прикладної механіки, членом редколегії наукового журналу «Прикладна гідромеханіка».
Результати досліджень Володимира Івановича відображено в понад 150 наукових працях, у тому числі в науковій монографії.
Наукова громадськість, колеги, друзі та учні щиро сумують з приводу смерті Володимира Івановича та висловлюють співчуття його рідним і близьким…
Прощання відбудеться 4 липня 2017 року об 11.00 год. в Інституті гідромеханіки НАН України (м. Київ, вул. Желябова, 8/4).