Іван Миколайович Вишневський26.05.1938 – 06.08.2017
|
Національна академія наук України, Відділення ядерної фізики та енергетики НАН України, Інститут ядерних досліджень (ІЯД) НАН України з глибоким сумом сповіщають, що 6 серпня 2017 року на 80-му році життя зупинилося серце академіка НАН України, професора, доктора фізико-математичних наук, заслуженого діяча науки України, лауреата Державної премії України, кавалера ордена «За заслуги» ІІІ ступеня, директора ІЯД НАН України з 1984 по 2015 рік, почесного директора ІЯД НАН України Івана Миколайовича Вишневського.
Іван Миколайович Вишневський народився 26 травня 1938 р. в с. Табори Баранівського району Житомирської області. Після закінчення середньої школи в 1955 р. вступив на фізико-математичний факультет Кам’янець-Подільського державного педагогічного інституту. Закінчив інститут із відзнакою в 1960 р. У 1960–1962 рр. працював учителем фізики в Хмельницькому, а з серпня по грудень 1962 р. був асистентом кафедри фізики Кам’янець-Подільського педінституту. Після служби в армії (1962–1964 рр.) працював у 1964–1966 рр. учителем фізики в школах Хмельницького, старшим викладачем Хмельницького філіалу Українського поліграфічного інституту імені І. Федорова. У 1966 р. вступає до аспірантури Інституту фізики (ІФ) Академії наук УРСР. Для подальшого проходження аспірантури в березні 1967 р. був відряджений у передовий ядерний центр – Інститут теоретичної і експериментальної фізики (Москва). Після закінчення аспірантури в 1969 р. був направлений на роботу в ІФ АН УРСР, де працював на посадах інженера, молодшого наукового співробітника. У 1970 р. перейшов на роботу до новоствореного Інституту ядерних досліджень (ІЯД) АН УРСР (Київ). Працював на посадах старшого наукового співробітника, завідувача лабораторії, завідувача відділу, а в 1978–1980 рр., за запрошенням, в Інституті ядерної фізики імені М. Планка (Гейдельберг, ФРН). З липня 1983 р. Іван Миколайович Вишневський – виконувач обов’язків директора, з березня 1984 р. до жовтня 2015р. – директор, а з жовтня 2015 року – почесний директор ІЯД НАН України.
Кандидат фізико-математичних наук з 1970 р., доктор фізико-математичних наук з 1983 р.; старший науковий співробітник (1977 р.) за спеціальністю «фізика атомного ядра і елементарних частинок»; професор (1989 р.) за спеціальністю «фізика атомного ядра і елементарних частинок»; член-кореспондент Академії наук УРСР (1990 р.) за спеціальністю «експериментальна ядерна фізика»; академік Національної академії наук України (1995 р.) за спеціальністю «атомна енергетика».
У 1986 р. Указом Президії Верховної Ради УРСР Івану Миколайовичу присвоєно почесне звання «Заслужений діяч науки Української РСР».
У 1999 р. йому присуджено Державну премію України в галузі науки і техніки за цикл наукових праць «Закономірності та аномальні явища в ядерних процесах».
Іван Миколайович Вишневський – лауреат премії Президії АН УРСР імені К.Д. Синельникова (1990 р.) за цикл робіт «Збудження ядер при анігіляції позитронів».
У 2006 р. відзначений орденом «За заслуги» III ступеня.
З 1984 по 1992 р. очолював Міжвідомчу раду України по зв’язках з МАГАТЕ, був офіційним і уповноваженим представником України на Генеральних конференціях МАГАТЕ, входив до ради керуючих МАГАТЕ (1990–1992 рр.).
За роки наукової діяльності І.М. Вишневським опубліковано близько 500 наукових робіт із ядерної фізики та атомної енергетики. Основні наукові праці присвячено дослідженню збуджених станів ядер на пучках заряджених частинок і в радіоактивному розпаді. Ним відкрито декілька сотень енергетичних збуджених рівнів у багатьох ядрах, визначено їхні квантові характеристики та ймовірності b-, g-переходів, установлено аномалії в процесах внутрішньої конверсії електронів, уперше експериментально встановлено нові канали розпаду ядер через «електронні містки», існування тороїдних моментів в ядрі, відкрито новий ефект збудження ядер при анігіляції позитронів.
Серед його учнів – 5 докторів та 23 кандидати наук.
І.М. Вишневський особисто та очолюваний ним інститут відіграли визначну роль у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. За його участі та під його керівництвом проводилися повномасштабні тривимірні розрахунки нейтронних та енергетичних полів у зоні реактора ЧАЕС, дослідження ядерної безпеки об’єкта «Укриття», визначено рівні радіоактивного забруднення, здійснено фізико-технічний контроль стану зруйнованого блока, а також спостереження за міграцією радіонуклідів у навколишньому середовищі та переходом їх у біологічні об’єкти, розроблено нові детектори й апаратуру для вимірювання радіоактивного забруднення.
Світла пам’ять про академіка НАН України Івана Миколайовича Вишневського збережеться в серцях тих, хто його знав, працював і спілкувався з ним.
Прощання відбудеться 9 серпня 2017 року – з 11.30 год. – у Великому конференц-залі НАН України за адресою: м. Київ, вул. Володимирська, 55.