7 серпня 2017 року завершився кількарічний проект «Подаруй книгу бібліотеці Українського вільного університету в Мюнхені», до якого долучилися вчені різних установ Національної академії наук України.
Поповнення колекції книгозбірні Українського вільного університету (УВУ) новими академічними книгами ініціював голова Ради молодих вчених Відділення історії, філософії та права НАН України, старший науковий співробітник Інституту держави і права імені В.М. Корецького НАН України доктор юридичних наук Михайло Шумило. Ідея такого проекту виникла ще восени 2015 року, й на засіданнях рад молодих вчених Відділення історії, філософії та права НАН України і Відділення мови, літератури та мистецтвознавства НАН України її було підтримано. Таким чином до Мюнхена відправили 160 книг гуманітарного спрямування (з філософії, релігієзнавства, права, історії, мово- й літературознавства).
Участь у проекті взяли такі установи НАН України, як Інститут історії України (в особі Володимира Милька), Інститут філософії імені Г.С. Сковороди (Роман Самчук), Відділення релігієзнавства Інституту філософії імені Г.С. Сковороди (Дмитро Базик), Інститут держави і права імені В.М. Корецького (Михайло Шумило), Інститут літератури імені Т.Г. Шевченка НАН України (Людмила Бербенець), Інститут сходознавства імені А.Ю. Кримського (Юлія Філь), Інститут всесвітньої історії (Ірина Мудрієвська), Інститут української мови (Галина Сікора), Національна бібліотека України імені В.І. Вернадського (Роман Поліщук), Інститут українознавства імені І. Крип’якевича (Данило Ільницький), а також низка вчених із інших установ, які відгукнулися на пропозицію та подарували книги або свого авторства, або із власних бібліотек.
У свою чергу, Михайло Шумило запропонував представникам УВУ виокремити подаровані книги в самостійну колекцію.
Проект підтримало Міністерство закордонних справ України, надавши транспорт для перевезення книг із Києва до Мюнхена.
* * *
Історична довідка
Український вільний університет (УВУ) – чи не єдиний вищий навчальний заклад із українською мовою викладання за межами України. Його було засновано 1921 року у Відні. Восени того ж року заклад перемістили до Праги. Ініціаторами заснування приватного українського університету за межами України виступили такі видатні вчені, як О. Колесса, І. Горбачевський, С. Дністрянський, М. Грушевський. У Празі Університет одержав приміщення й фінансову підтримку від уряду Чехословацької Республіки, зокрема від її президента Томаша Масарика. До того ж, на той час у Празі проживала значна кількість українських професорів, учених і студентів, що сприяло розвиткові університету. На перший семестр в УВУ записалося понад 700 слухачів. До першого сенату університету ввійшли О. Колесса, С. Смаль-Стоцький, Д. Антонович, С. Дністрянський, В. Старосольський, до складу Професорської колегії – визначні українські науковці. Після Другої світової війни УВУ відновив свою діяльність у Мюнхені. До Мюнхена після, по суті, розгрому УВУ в Празі переїхав лише неповний професорський склад. Крім того, заклад залишився без архіву, бібліотеки та матеріальних засобів для функціонування: зі вступом радянських військ до Праги навесні 1945 р. майно, бібліотека й архіви віденського і празького періодів Університету було почасти знищено, почасти – вивезено до СРСР, а ректора – отця А. Волошина – заарештовано і згодом закатовано у в’язниці. Але вже восени 1945 р. Університет розпочав свою роботу. 16 вересня 1950 р. Баварський уряд надав УВУ право присуджувати наукові ступені, проводити докторські захисти та габілітації (розпорядження Баварського державного міністерства освіти й віросповідань від 16 вересня 1950, № ХІ 60710).
Бібліотека УВУ в Мюнхені нині є однією з найважливіших українських культурних цінностей в Європі. Її фонди налічують понад 30 тис. книжкових і періодичних видань. 1991 року комісія Міністерства внутрішніх справ Німеччини визнала бібліотеку УВУ найважливішим джерелом україністики в німецькомовному світі.
За інформацією Інституту держави і права імені В.М. Корецького НАН України