20 жовтня 2017 року Національну академію наук України відвідала делегація з Республіки Молдова.
|
|
Українську сторону під час зустрічі представляли віце-президент НАН України, голова Секції суспільних і гуманітарних наук НАН України, Надзвичайний і Повноважний Посол України (у 2007–2014 рр. – Надзвичайний і Повноважний Посол України в Республіці Молдова) академік НАН України, почесний доктор Академії наук (АН) Молдови Сергій Пирожков, директор Інституту колоїдної хімії та хімії води (ІКХХВ) імені А.В. Думанського НАН України академік НАН України, почесний член АН Молдови Владислав Гончарук, генеральний директор Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського (НБУВ) член-кореспондент НАН України Володимир Попик і начальник Відділу міжнародних зв’язків НАН України кандидат історичних наук Анатолій Мирончук, молдовську сторону – Міністр культури, просвіти та досліджень Республіки Молдова Моніка Бабук, Державний секретар Міністерства культури, просвіти та досліджень Республіки Молдова Андрій Кістол, Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Молдова в Україні Руслан Болбочан і Перший секретар Посольства Республіки Молдова в Україні Діана Гаджа.
|
Привітавши високоповажних зарубіжних гостей у стінах НАН України, академік С. Пирожков коротко поінформував їх про історію, статус, структуру й основні напрями діяльності Академії, одним із головних серед яких є міжнародне наукове та науково-технічне співробітництво, в тому числі пошук і розвиток продуктивних форм спілкування з молдовськими вченими – задля прогресу науки в обох країнах. Як зауважив академік С. Пирожков, НАН України й АН Молдови тісно співпрацюють у рамках Міжнародної асоціації академій наук, активно обмінюються інформаційними матеріалами, зокрема щодо ухвалених у країнах нормативно-правових актах, що стосуються розвитку науки, проведення міжнародних конференцій і симпозіумів. Правовою базою для спільної діяльності двох академій є договір про наукове співробітництво, підписаний у березні 1996 року й оновлений у березні 2017 року. В межах цього договору здійснюється обмін ученими для участі у спільних проектах, семінарах, симпозіумах, конференціях. Організації НАН України співпрацюють зі своїми молдовськими колегами також у рамках прямих міжінститутських угод, за програмами Європейського Союзу й міжурядовою програмою з науково-технічного співробітництва між Україною та Республікою Молдова. Спільні наукові дослідження українських і молдовських учених дають змогу отримати принципово нові наукові результати та створити нові технології. Пріоритетними галузями співробітництва є фізика, хімія, фізіологія, молекулярна біологія й генетика, гуманітарні та соціальні науки. Нові можливості для розширення співробітництва відкриває набуття Україною асоційованого статусу в Рамковій програмі ЄС з наукових досліджень та інновацій «Горизонт 2020». «Сподіваюся, що наша спільна участь у реалізації цієї програми стане ще однією ланкою, котра сприятиме інтенсифікації та поглибленню співробітництва вчених наших країн», – підкреслив академік С. Пирожков і висловив сподівання на те, що двостороння зустріч посприяє подальшому ефективному науково-технічному співробітництву між Україною та Республікою Молдова. Академік окремо зупинився на історичній ретроспективі українсько-молдовських взаємин, а також новаціях, яких зазнало академічне життя України у зв’язку з ухваленням нової редакції Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність».
|
Міністр М. Бабук розповіла, що керує молдовською сферою культури впродовж останніх п’яти років, а влітку поточного року в межах реалізації адміністративної реформи до компетенції її міністерства було віднесено, зокрема, науку й освіту. Пані міністр зазначила, що академік С. Пирожков користується великою повагою в Республіці Молдова, оскільки за час його перебування на дипломатичній посаді було створено значну кількість дієвих механізмів зі зміцнення зв’язків між двома країнами. За словами М. Бабук, НАН України має великий потенціал, тому надзвичайно важливо підтримувати та зміцнювати встановлені контакти. Зокрема, як зазначила високоповажна гостя, для молдовської сторони було б цікаво ознайомитися з досвідом української Академії, зокрема в плані забезпечення фінансування її діяльності з боку держави. Незаперечну користь, на думку М. Бабук, обом країнам могла б принести співпраця в гуманітарній царині. Крім того, Республіка Молдова має певні проблеми з обсягами та якістю водних ресурсів і зацікавлена у налагоджені співпраці з ученими НАН України в тому числі й особливо за напрямом очищення питної води. «Робити разом можна чимало справ. Просимо вашої дружби та підтримки», – сказала пані міністр.
Академік С.І. Пирожков запевнив зарубіжних гостей у тому, що НАН України готова поділитися своїм досвідом із різних питань – зокрема й тих, що стосуються фінансування досліджень, а також оцінювання ефективності діяльності наукових установ Академії, для забезпечення якої було розроблено нову методику за зразком відповідної методики, застосовуваної в Асоціації імені Ляйбніца (ФРН).
|
Академік В. Гончарук, у свою чергу, розповів про позитивний досвід співпраці з молдовськими колегами, передусім із ученими АН Молдови, наголосив, що ІКХХВ імені А.В. Думанського НАН України готовий надати допомогу молдовській стороні у вирішенні проблеми забезпечення громадян питною водою, й підкреслив, що такі потреби цілком здатні задовольнити підземні води Молдови. В. Гончарук у своєму виступі торкнувся також питань хлорування води, методів її біотестування, стандартів питної води тощо та запросив високоповажних молдовських гостей при нагоді відвідати очолювану ним установу, аби докладніше ознайомитися з її досягненнями й можливостями двосторонньої співпраці.
|
Член-кореспондент НАН України В. Попик розповів, що НБУВ належить до 20 найбільших бібліотек світу. В її фондах зберігаються величезні колекції національних і зарубіжних документів, архівів. Наразі в НБУВ триває створення національного бібліографічного архіву, що, серед іншого, містить чимало документів стосовно відомих українських діячів молдовського походження. Крім того, бібліотека приділяє значну увагу зміцненню зв’язків із Центральною науковою бібліотекою АН Молдови, з якою невдовзі планує підписати угоду про співпрацю. В рамках цієї угоди, як сподіваються сторони, в майбутньому виконуватиметься низка спільних проектів. Як зауважив В. Попик, на даний час НБУВ ще не має власної колекції молдовської літератури, проте дуже хотіла б її створити, відкривши окрему читальну залу. Він також розповів, що бібліотека докладає чимало зусиль, аби сприяти активному обмінові інформацією в українському суспільству. Для цього в НБУВ функціонує постійний майданчик, у межах якого можливість висловитися з важливих питань отримують у тому числі й представники національних меншин і корінних народів, які проживають на території нашої держави. «Одне з головних завдань бібліотеки – збереження пам’ятників культури, – наголосив В. Попик. – Бібліотеки – це мости, які об’єднують культури».
На продовження розпочатої В. Попиком теми С. Пирожков запросив до співпраці з бібліотекою представників Посольства Республіки Молдова в Україні.
Завершуючи зустріч, сторони запевнили одна одну в зацікавленості у поглибленні наукового і науково-технічного співробітництва й обмінялися пам’ятними подарунками.
За інформацією Відділу міжнародних зв’язків НАН України та прес-служби НАН України
Фото: прес-служба НАН України