12 жовтня 2017 року щоденна всеукраїнська газета «День» (№183–184, 2017 р.) опублікувала інтерв’ю з директором Інституту літератури імені Т.Г. Шевченка НАН України, академіком-секретарем Відділення літератури, мови та мистецтвознавства НАН України академіком Миколою Жулинським – про феномен Тараса Шевченка, значення його життя та творчого доробку для наших сучасників, а також фундаментальне шеститомне наукове видання «Шевченківська енциклопедія», яку підготували вчені Академії.
Як розповів М. Жулинський, енциклопедія готувалася до 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка, яке відзначали три роки тому. Її автори-упорядники використали величезну кількість різноманітних джерел, що містили інформацію, так чи інакше пов’язану з видатним українським митцем і громадським діячем. Ідеться, зокрема, про рукописну й малярську спадщину Т. Шевченка, яка нині зберігається в унікальному фонді української класики вищезгаданого академічного інституту, довідкові матеріали, вміщені в «Шевченківському словнику», багатотомне повне видання Шевченкових творів, яке побачило світ у Варшаві в 1930-х рр., і багато інших. «Шевченківська енциклопедія» стала першою в нашій країні персональною енциклопедією, виконаною на високому науковому рівні.
«Робота над виданням тривала десять років (це – щонайменше). Кожному віршеві Шевченка (навіть якщо це – лише чотири рядки), кожному його мистецькому творові, кожній людині, яка його знала або так чи інакше вплинула на його життя і твори, – присвячена окрема стаття. Енциклопедія – це понад 6000 статей, які охоплюють всі основні важливі проблеми шевченкознавства, як, приміром, життєпис Шевченка; літературні твори; малярські твори; його поетика, мова, міфологічні та біблійні персонажі; давня, нова та новітня українська література і Шевченко; світова, слов’янська і російська літератури та Шевченко… Я перелічив далеко не всі тематичні напрямки видання», – зазначає М. Жулинський і, підкреслюючи значення енциклопедії для сучасного українського суспільства, наголошує: «Він [Тарас Шевченко] необхідний нам сьогодні більше, аніж будь-коли, бо є абсолютна потреба в самоідентифікації українця, ми стоїмо перед проблемою консолідації українського суспільства. І Шевченко тут є абсолютно незамінним».
З повним текстом інтерв’ю можна ознайомитися за посиланням:
https://day.kyiv.ua/uk/article/istoriya-i-ya/vse-shcho-my-zaraz-znayemo-pro-kobzarya
P.S. Електронна версія всіх шести томів «Шевченківської енциклопедії» доступна на сайті Інституту літератури імені Т.Г. Шевченка НАН України: http://www.ilnan.gov.ua/index.php/en/pro-instytut/shevchenko
Фото – з відкритих Інтернет-джерел