4 листопада 2017 року міжнародний громадсько-політичний тижневик «Дзеркало тижня» (№41, 4–10 листопада 2017 року) опублікував статтю директора Інституту економіки природокористування та сталого розвитку НАН України доктора економічних наук Михайла Хвесика та завідувача відділу проблем економіки земельних і лісових ресурсів цієї ж академічної установи доктора економічних наук Анатолія Сундука «Доки не пізно… (економіка – екологія – людина)».
Як констатують автори, останніми роками світ став значно непередбачуванішим. Про це свідчить постійна поява проблем і загроз, які дуже важко або взагалі неможливо спрогнозувати. До них належать, у першу чергу, екологічні проблеми: «Під тиском зростання потреб природне середовище доведене до критичного стану і потребує рішучих дій, спрямованих на його охорону та збереження. За оцінками ООН, темпи використання природних ресурсів у XX і XXI ст. стали загрозливими. Крім того, процеси зміни клімату, опустелювання, накопичення відходів лише посилюють загальну негативну тенденцію». Водночас, зростання чисельності людей на планеті та розвиток спільнот потребує дедалі більшої кількості ресурсів, що супроводжується стійким зростанням попиту на різноманітну продукцію. Це зумовлює загострення проблем відновлення ресурсів, значна частина яких є вичерпними, та конкуренції за них.
На думку М. Хвесика й А. Сундука, як і багатьох вітчизняних та зарубіжних фахівців, найбільш прийнятною відповіддю на ці виклики сучасності є концепція сталого розвитку: «… саме ця концепція — один із найбільш адекватних наукових напрямів, які формують передумови досягнення екологозбалансованого розвитку при позитивних економічних результатах». Причому особливу увагу, на думку авторів статті, слід звернути на ядро зазначеної концепції, а саме – на так звану зелену економіку, зокрема альтернативну енергетику. Серед важливих принципів концепції сталого розвитку – й трансформація розуміння природного ресурсу, адже, використовуючи його, варто завжди враховувати те, що його функції не зводяться до задоволення потреб людства. Ще один важливий засіб забезпечення сталого розвитку, – залучення приватного капіталу у сферу природокористування.
Лише комплексне використання всіх цих, а також низки інших інструментів (традиційних і нових) – за умови підтримки з боку органів державної влади та громадянського суспільства в кожній конкретній країні – дає надію на поступове досягнення стану гармонізованого з природними процесами існування людської цивілізації, – підсумовують науковці.
Деталі дізнавайтеся за посиланням: https://dt.ua/ECOLOGY/doki-ne-pizno-ekonomika-ekologiya-lyudina-259082_.html.