 На фото: фрагмент папірусу єгиптянки Та-нет-імен-аа (Британський музей, EA 10086, арк. 7, Птолемеївський період, Фіви) |
Про фрагмент давньоєгипетської Книги мертвих, що зберігається в Інституті рукопису Національної бібліотеки імені В.І. Вернадського, Інтернет-платформі «Дім інновацій» розповів його дослідник – старший науковий співробітник відділу Близького та Середнього Сходу Інституту сходознавства імені А.Ю. Кримського НАН України доктор історичних наук Микола Тарасенко.
Учений був долучений до багаторічного міжнародного проекту «Bonn Totenbuchproject», присвяченого вивченню давньоєгипетської Книги мертвих – зібрання релігійних текстів, які є унікальним культурним спадком, свідченням особливостей розвитку культури Стародавнього Єгипту та світогляду його мешканців. Зокрема, у 2007 р. він пройшов тримісячне стажування у Боннському проекті й залучив до його бази даних інформацію про фрагменти Книги мертвих, що зберігаються в Одеському археологічному музеї НАН України.
36 фрагментів єгипетського папірусу, досліджувані М. Тарасенком, раніше не були відомими науці, а їхнє походження й досі не вдалося остаточно з’ясувати. Проте вже встановлено, що текст папірусу належить до кінця IV – початку ІІІ ст. до н.е., створений, найімовірніше, у Фівах, написаний ієратичним письмом, є частиною третьої секції Книги мертвих (розділу «Вихід у день»), а його власником була жінка. Наразі на фрагментах київського сувою вдалося ідентифікувати уривки 7 глав Книги мертвих.
Докладніше про це читайте в публікації: https://innovationhouse.org.ua/statti/egypetskaya-knyga-mertvyh-v-kyeve-najden-neyzvestnyj-ranee-ekzemplyar/.
Відеозапис наукової доповіді М. Тарасенка з цієї теми доступний за посиланням: https://youtu.be/smVkdW_Vryc.