14 грудня 2017 року в Музеї етнографії та художнього промислу Інституту народознавства (МЕХП ІН) НАН України (м. Львів) відкрилася виставка «Археологія автострад. Розкопки під час масштабного будівництва доріг біля Кракова». Її організаторами стали Археологічний музей м. Кракова, Краківська група досліджень автострад, Науково-дослідний центр «Рятівна археологічна служба» (НДЦ «РАС») Інституту археології НАН України та МЕХП ІН НАН України. Виставка триває під патронатом Посольства Республіки Польща в Україні.
Експозиція демонструє результати археологічних досліджень 1997–2010 рр., здійснених під час будівництва дороги А4 від Кракова до кордону з Україною. Їхні результати представлено на 47 банерах, чотирьох цифрових екранах та у 8 виставкових вітринах, у яких зібрано понад 600 артефактів. На виставці показано речі давнього мистецтва й ремесел, предмети щоденного вжитку, біжутерію, скло, знаряддя праці та військові знаряддя.
Серед експонатів – найдавніша з виявлених на території Польщі фігурок жінки: її вік перевищує 7,5 тисяч років. Ще одна цікава представлена знахідка – скарб із Александровичів, що датується 800–700 р. до н.е. Він трапився археологам уже в перші дні розкопок. Одразу під шаром орної землі дослідники знайшли скарб, котрий складався з понад 50 прикрас. Віднайдені браслети, шпильки, підвіски, ґудзики й чоловічий нагрудник походять із віддалених районів Північної та Південної Європи.
Львів став першим містом поза межами Польщі, в якому презентували виставку. Далі її експонування заплановано ще в кількох містах України – центрах археологічної науки: Києві, Полтаві та Дніпрі.
Відкриття виставки відвідали начальник управління охорони історичного середовища Львівської міської ради Лілія Ощищенко, директор департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації Оксана Ткачук, народний депутат України Оксана Юринець і Генеральний консул Республіки Польща в м. Львів пан Рафал Вольскі.
За словами польського дипломата, «відкриття цієї виставки – одна з тих подій, які показують, наскільки близькими є зв’язки наших країн в історії, сьогоденні. Ця виставка показує також вплив розвитку сучасної інфраструктури на дослідження знань про історії. Будівництво мережі автодоріг у Польщі було шансом для ґрунтовних досліджень».
«Як співголова парламентської групи дружби Польща – Україна переконана, що дуже багато речей треба робити спільно. Культурна дипломатія більш важлива, ніж політична реляція. Ми маємо бути партнерами, які мають ділитись досвідом. І ця виставка є чудовим прикладом співпраці», – зауважила народний депутат України О. Юринець.
Виставку можна відвідати до 20 лютого 2018 року за адресою: м. Львів, проспект Свободи, 15.
За інформацією НДЦ «РАС» Інституту археології НАН України