Із кореспондентами інтернет-журналу «Вікенд у Києві» поспілкувалася керівник Центру з дослідження фентезі при Інституті літератури імені Т.Г. Шевченка НАН України доктор філологічних наук Тетяна Рязанцева.
 Доктор філологічних наук Тетяна Рязанцева |
За словами вченої, метажанр фентезі є досить популярним у світі не лише серед звичайних читачів, а й серед науковців – саме як об’єкт дослідження: «Коли ви зайдете в соціальну мережу «Академія», яка об'єднує понад 60 мільйонів науковців по всьому світу, то по загальному запиту «література фентезі» знайдете понад 7 тисяч дослідників, яким це цікаво, за спеціальними запитами — ще більше. А дослідницькі центри, подібні до нашого, і профільні наукові конференції існують у Польщі, Великій Британії та в інших країнах світу».
Цілеспрямовані українські студії за цим напрямом є ще досить «молодими», оскільки тривають не більше 20 років. «У 2003-му мене запросили виступити опонентом на захисті роботи по фентезі у моїй альма-матер – Київському національному лінгвістичному університеті. Захищалася Олена Тихомирова по творчості Толкіна. Це була для мене перша професійна зустріч з фентезі, – згадує Т. Рязацева. – Люди, які фахово займалися фентезі, згодом також зустрічалися здебільшого на конференціях у лінгвістичному університеті. У кулуарних розмах й обговореннях ми дійшли висновку, що треба об’єднуватися. Так 2015 року з’явився Центр з дослідження літератури фентезі при Інституті літератури НАН України. Він об'єднує науковців з усієї країни, які займаються цією проблематикою. Разом із нашою бібліотекою робимо спільний проект – збираємо всі наукові роботи, пов’язані з цим метажанром. Всього вийшло, мабуть, вже кілька сотень, список на сорок сторінок! Все це буде викладено в загальний доступ на сайті Інституту літератури. В перспективі ми б хотіли так організувати цю бібліографію, щоби будь-хто міг не тільки читати на сайті список з назвами, а й одним кліком отримувати доступ до повних текстів, наявних у мережі. З 2002 року майже щорічно по всій Україні захищалися роботи, пов’язані тематикою або матеріалом з літературою фентезі. Почали досліджувати тему мовознавці, лінгвісти. Потім до них підключилися літературознавці, далі приєдналися культурологи. <…> Українські дослідження фентезі розвиваються досить динамічно. Два рази на рік ми проводимо семінари в форматі робочої групи. Це такі досить камерні, одноденні наукові конференції, але це відкриті заходи, доступні для всіх охочих. Інформацію про них ми оприлюднюємо на сайті інституту, розповсюджуємо в соціальних мережах. Відбулося вже п’ять тематичних семінарів. На перших ми обговорювали проблеми термінології наших досліджень, інтермедіальні зв'язки літератури фентезі, її походження і взаємодію з поезією. Матеріали наших зустрічей ми публікуємо на сайті Інституту літератури, вийшли вже два електронні збірники. Минулого року ми відкрили лінію семінарів, присвячених національним варіантам фентезі і почали з українського. Нас цікавить, що робить українське фентезі українським, яке в нього коріння, як воно пов’язане із загальним масивом української літератури, що в давній та класичній нашій літературі можна розглядати як, скажімо, «передпокій» фентезі».
Свідченням зростання популярності літературних творів, написаних у цьому метажанрі, є їхнє повсюдне (в тому числі й в Україні) включення до шкільних програм: «Думаю, що в принципі це – добре, фентезі розвиває критичне мислення, самостійність думки, вчить дітей емпатії, орієнтує у складних життєвих ситуаціях, виступає як своєрідний «тренажер для мозку» (це не моя фраза, а вислів кембриджської дослідниці Марії Ніколаєвої, яка писала про користь фентезі як підліткового та дитячого читання)».
Чого навчає читача гумористичне фентезі Террі Пратчетта? Чим вражають інтелектуальні твори філолога-перфекціоніста Джона Роальда Руела Толкіна? Якими авторами, що належать до метажанру фентезі, найчастіше цікавляться вітчизняні літературознавці? З творами яких класиків і сучасних представників літератури фентезі варто познайомитися, щоб мати загальне уявлення про цей напрям розвитку красного письменства? Про це й інше дізнавайтеся в репортажі за посиланням: http://project.weekend.today/fantasy.