5–6 червня 2018 року у Фізико-механічному інституту (ФМІ) імені Г.В. Карпенка НАН України (Львів) відбулася ХIV Міжнародна конференція «Проблеми корозії та протикорозійного захисту матеріалів» (КОРОЗІЯ-2018), присвячена 100-річчю Національної академії наук України.
Захід організували ФМІ імені Г.В. Карпенка НАН України, Українська асоціація корозіоністів, Івано-Франківський національний технічний університету нафти і газу, Європейська корозійна федерація, Національна академія наук України, Львівський національний університет імені Івана Франка.
Конференцію відкрив президент Української асоціації корозіоністів член-кореспондент НАН України Василь Іванович Похмурський.
У межах цього зібрання було представлено близько 90 пленарних, секційних і стендових доповідей науковців та виробничників із України, Португалії, Мексики, Казахстану, Польщі.
Доповіді присвячувалися фундаментальним аспектам корозії та корозійно-механічному руйнуванню, водневій і газовій корозії, новим корозійнотривким матеріалам та покриттям, інгібіторам корозії, біоцидному захисту, методам досліджень і корозійному контролю, протикорозійному захисту трубопроводів та резервуарів. Найбільшу увагу було приділено корозійно-механічному руйнуванню матеріалів як одному з найнебезпечніших видів корозії металоконструкцій, розробленню методів корозійного моніторингу обладнання, зокрема магістральних нафтогазопроводів, і створенню захисних покриттів.
Із вітальним словом від імені Президії НАН України, Західного наукового центру НАН України та МОН України виступив член Президії НАН України, голова Західного наукового центру НАН України та МОН України, директор ФМІ імені Г.В. Карпенка, академік Зіновій Теодорович Назарчук.
Він наголосив на важливості й актуальності тематики конференції та закликав доповідачів акцентувати у своїх виступах на практичній стороні використання отриманих науковцями результатів. Попередні подібні заходи проводили так само у Львові протягом 1992–2016 рр. Вони засвідчили значну зацікавленість до її тематики з боку спеціалістів не лише України, а й Великої Британії, Італії, Німеччини, Польщі, Португалії, Туреччини, Угорщини, Фінляндії, Хорватії, Японії та інших країн. Чимало науково-технічних розробок, що демонструвалися на цих заходах, знайшли застосування у вітчизняній промисловості.
Доповіддю «Вплив структури сталей на швидкість корозії, наводнювання та опірність корозійному розтріскуванню у сірководневих середовищах» пленарне засідання відкрив член-кореспондент НАН України, завідувач відділу корозійного розтріскування металів ФМІ імені Г.В. Карпенка НАН України доктор технічних наук, професор М.С. Хома.
Наукові досягнення одного з факультетів Університету Авейро (CICECO&Department of Materials and Ceramic Engineering, University of Aveiro, Авейро, Португалія) представив у свої доповіді «Active Corrosion Protection by Nanoparticles and Conversion Films of Layered Double Hydroxides» Маріо Феррейра (Mario G.S. Ferreira).
Під час конференції працював круглий стіл «Протикорозійний захист обладнання нафтогазової, хімічної та енергетичної промисловості», в роботі якого взяли участь представники галузевих інститутів і виробничих підрозділів ПАТ «Укрнафта», ПАТ «Укрнафтохімпроект», УМГ «Львівтрансгаз», ПАТ «Укртранснафта», ТОВ НТП «Экор», ТОВ НДПІ «Водоочистные технологии», ПАТ «ДТЕК Західенерго».
На завершення конференції відбулося засідання Міжвідомчої науково-технічної ради з проблем корозії і протикорозійного захисту металів, під час якого було ухвалено рішення про подальші кроки з розвитку пріоритетних напрямів вітчизняної науки про корозію та протикорозійний захист.
За інформацією ФМІ імені Г.В. Карпенка НАН України