На сторінках суспільно-політичного тижневика “Дзеркало тижня” вийшла стаття завідувача відділу економіки та політики аграрних перетворень Інституту економіки і прогнозування НАН України члена-кореспондента НАН України Олени Бородіної та старшого наукового співробітника цього ж відділу кандидата економічних наук Віктора Ярового, присвячена актуальним питанням регулювання ринку землі.
Спільна аграрна політика (САП) та європейські підходи до регулювання земельних відносин часто за межами спільноти вважаються взірцевими щодо ефективної реалізації та захисту як загальноєвропейських пріоритетів, так і національних інтересів окремих країн — членів ЄС.
Але практика останніх років свідчить, що європейські механізми та інструменти виявилися не дуже ефективними у забезпеченні декларованих цілей аграрного та сільського розвитку. У цьому контексті для України, яка продовжує земельні реформи та імплементує положення Угоди про асоціацію з ЄС у частині сталого розвитку, корисними та актуальними є усвідомлення сучасних європейських тенденцій в аграрному землекористуванні та земельній політиці, пов'язаних із концентрацією та захопленням угідь, а також оцінка рекомендацій різного роду "радників" у контексті можливих ризиків і загроз land grabbing у вітчизняних умовах. Адже компанії з держав ЄС є інвесторами і на українському земельному ринку — на них припадає 21 угода із земельними ділянками загальною площею понад 1,8 млн га (із 35 зареєстрованих в Україні до 2017 р., інформація про які є в базі даних Land Matrix).
Загрози та виклики європейської практики регулювання земельних відносин у своїй статті спеціально для тижневика й аналізують вчені-експерти з Інституту економіки і прогнозування НАН України.
Автори публікації переконані, що регулювання ринку землі, який ґрунтується лише на чотирьох свободах (вільне переміщення товарів, осіб, послуг і капіталу), недостатньо для подолання ризику дискримінації та маргіналізації, пов'язаних із специфікою доступу до сільськогосподарських угідь, контролем над ними та їх використанням.
Детальніше читайте у тижневику “Дзеркало тижня” (Випуск №28, 21липня-10 серпня 2018 року) або на офіційному інтернет-сайті видання за посиланням: https://dt.ua/macrolevel/yevropeyska-praktika-regulyuvannya-zemelnih-vidnosin-zagrozi-ta-vikliki-283559_.html