З кожним роком погода в Україні стає все більш мінливою і поступово відходять у минуле класичні чотири пори року. Про це в інтерв’ю інтернет-виданню “Сьогодні” розповіла завідуюча відділом синоптичної метеорології Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС України та НАН України кандидат географічних наук Віра Балабух.
Як зазначила вчена, вже мало кого дивують дощі взимку, прохолода у липні та спека у вересні. Так відбувається тому, що Україна знаходиться в помірних широтах (44-49 градусів північної широти) і на території країни переважають антициклональні процеси. Погоду формують області високого тиску, а найбільш інтенсивними такі процеси стають у теплий період року, особливо на південному сході України. "Як наслідок, спостерігається суха і спекотна погода, але в холодні періоди для антициклонної погоди характерні потужні морози через інтенсивне охолодження повітря при безхмарній погоді і довгих ночах. У холодний період посилюються і циклони. Їх підвищена активність, яка призводить до різких змін погоди, найбільш характерна для зими, першої половини весни і кінця осені. Впродовж двох останніх десятиліть відзначається тенденція до більш частої повторюваності антициклонної погоди, особливо в теплий період. При цьому антициклони стали більш потужними, а їх швидкість переміщення зменшилася, тому періоди зі спекотною і посушливою погодою стали набагато тривалішими", - говорить В. Балабух.
Також, за її словами, дані кліматичних моделей показують, що зміни клімату, що відзначаються в Україні, посилюватимуться і надалі, а кількість екстремальних явищ зросте.
Вчена-кліматолог В. Балабух стверджує, що Україна знаходиться в одному з регіонів планети, де спостерігаються найбільш помітні зміни клімату: "Останні три десятиліття, за даними МГЕЗК (Міжурядової групи експертів зі зміни клімату), можливо, найтепліші в Північній півкулі за 1400 років. Причина – діяльність людини. Якщо взяти конкретно Україну, то у нас темпи підвищення середньої за рік температури повітря майже втричі перевищують зростання приземної глобальної температури. Температура повітря на всій території країни стабільно зростає впродовж року, але найбільше взимку і влітку. Як наслідок, на 20 і більше днів подовжився період вегетації рослин. Літо стало більш довгим і спекотним, зима – коротшою і теплішою. Опади взимку вже випадають переважно у вигляді мокрого снігу і дощу, тому ожеледь і налипання снігу стали більш частими і небезпечними. Опадів не побільшало, але вони тепер значно інтенсивніші, а бездощові періоди нині триваліші, ніж десятиліття тому. Відзначена небезпечна тенденція повторюваності посух, навіть на Поліссі, де ще нещодавно був надлишок вологи".
В. Балабух каже, що зміна циркуляції атмосфери призводить до збільшення інтенсивності і повторюваності екстремальних явищ природи – сильних гроз, злив, смерчів, снігопадів. Це показує і моделювання кліматичних процесів з урахуванням того, що, якщо в попередні роки повітряні маси в середніх широтах, де знаходиться і Україна, переміщалися переважно із заходу на схід, то тепер все частіше повітря з тропіків потрапляє за Полярне коло, а з Арктики – в субтропіки. Через що випадає сніг навіть у Сахарі і тануть льодовики в арктичному басейні.