© Василь Артюшенко, DT.UA |
На сторінках свіжого номеру міжнародного громадсько-політичного тижневика «Дзеркало тижня» (Випуск №3, 26 січня – 1 лютого 2019 року) вийшла стаття, підготовлена колективом українських учених, серед яких, зокрема, директор Інституту геологічних наук НАН України академік Петро Гожик і головний науковий співробітник цієї ж установи академік Олександр Лукін, під назвою «Нова теорія про відновлюваність, невичерпність і екологічність глибинних нафтогазових ресурсів» .
На початку публікації зазначається, що донедавна беззаперечно панувала думка про те, що нафта і газ є вичерпними енергетичними ресурсами, а їхній видобуток створює екологічну небезпеку. Це суттєво стримувало розвиток нафтогазової справи.
Проте останнім часом з’явилися переконливі докази, які змінюють уявлення про походження і міграцію вуглеводнів, кардинально переорієнтовують ставлення до вуглеводних покладів як до відновлюваних, невичерпних джерел енергії, інтенсифікація й оптимізація видобутку яких дає можливість вирішити важливі соціально-економічні та глобальні екологічні проблеми людства.
Колектив у складі провідних українських науковців провів дослідження, за результатами яких розроблено пропозиції нових підходів до теорії нафтогазоутворення та врахування їх в оцінці ресурсів нафти й газу та при розробленні їхніх родовищ. Ці пропозиції ґрунтуються на принципах відновлюваності покладів, ощадливого видобутку, збалансованого з темпами регенерації, керування процесом вилучення вуглеводнів, безперервного всеохопного моніторингу і фундаментальних досліджень.
Було також розроблено пропозиції щодо подальшого системного вивчення явища відновлення покладів вуглеводнів у нафтогазоносних регіонах України відповідно до тенденції досліджень цієї проблематики в передових країнах світу.
З метою наукового обґрунтування теорії відновлення нафтогазових покладів, обговорення стратегії формування та реалізації концепції ефективного освоєння відновлюваних глибинних нафтогазових ресурсів, а також опрацювання механізмів істотного впливу нових поглядів і розуміння глобальних процесів, що відбуваються в надрах Землі, на науковий світогляд суспільства та визначення його ролі у формуванні і реалізації державної політики в сферах енергетики та надрокористування 20 грудня 2018 року в Інституті геологічних наук Національної академії наук України відбувся круглий стіл на тему: «Формування та реалізація Концепції ефективного освоєння відновлювальних глибинних нафтогазових ресурсів». У засіданні круглого столу взяли участь представники профільної академічної, галузевої та університетської науки, нафтогазових компаній, відомств, підприємств і громадських організацій.
У результаті ретельного та тривалого обговорення, до якого долучилися академіки НАН України, Академії технологічних наук України (АТНУ), Української нафтогазової академії (УНГА), доктори й кандидати геологічних, технічних і фізико-математичних наук, а також провідні фахівці нафтогазової галузі, одностайно було визнано теорію природного відновлювання нафтогазових ресурсів за рахунок глибинної дегазації Землі науково обґрунтованою та практично підтвердженою.
Крім того, вчені рекомендували враховувати запропоновану концепцію ефективного освоєння відновлюваних глибинних нафтогазових ресурсів при формуванні і реалізації державної політики.
Докладно читайте у повному тексті публікації за посиланням: https://dt.ua/energy_market/nova-teoriya-pro-vidnovlyuvanist-nevicherpnist-i-ekologichnist-glibinnih-naftogazovih-resursiv-300704_.html