Як повідомила директор Фонду «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва», старший науковий співробітник відділу соціологічно-політичних процесів Інституту соціології НАН України кандидат філософських наук Ірина Бекешкіна на прес-конференції в «Укрінформі», консорціум у складі цих організацій проведе 31 березня опитування на виході з виборчих дільниць.
«Екзит-поли в Україні відіграють особливу роль та особливе значення. Це необхідна умова не нічних ток-шоу, а форма контролю громадськості за чесністю виборів», – відзначила вона.
Реалізація цього проекту проходитиме під контролем Наглядової ради, до складу якої увійшли лідери громадських організацій, провідні українські експерти та журналісти.
Як зазначив генеральний директор Київського міжнародного інституту соціології (КМІС) доктор філософських наук Володимир Паніотто, польовий етап дослідження здійснюватимуть дві провідні соцкомпанії — КМІС та Центр Разумкова. Вибірка буде двоетапною. Спочатку у чотирьох регіонах (Захід, Центр, Схід, Південь) оберуть кількість дільниць відповідно до відсотка виборців у цій області. Самі дільниці обиратимуться випадковим чином. На другому етапі опитуватимуться виборці на виході з виборчих дільниць із певним кроком відбору. Результати кілька разів на день передаватимуться у центральний офіс соціологічних компаній.
Директор соціологічної служби Центру Разумкова Андрій Биченко наголосив, що застосовуватиметься методика «таємного голосування», оскільки вона зменшує кількість відмов і суттєво підвищує надійність даних екзит-полу. Учасник опитування сам заповнюватиме паперову анкету та самостійно вкидатиме її у скриньку екзит-полу.
На думку представника Наглядової ради проекту «Національний екзит-пол 2019», завідувача відділу філософії культури, етики і естетики Інституту філософії імені Г.С. Сковороди НАН України доктора філософських наук Євгена Бистрицького, подумати варто не тільки про безпеку респондентів, але й інтерв’юерів: «Хотілося б вплинути на гарантію безпеки тих, хто буде проводити опитування на виході з дільниць, якими б методами вони там не користувалися. Ми ж бачимо, як тісно зараз основні кандидати один до одного. Я б сказав, що їх буде не троє, а четверо. Ці результати можуть настільки щільно збігатися, що може виникнути бажання якимось чином незалежно від об'єктивних результатів виборів вплинути на кінцеве рішення. Ось це мене дуже хвилює».
Докладніше – за посиланням: https://www.ukrinform.ua/rubric-elections/2664259-nacionalnij-ekzitpol-2019-provedut-tri-sociologicni-centri.html
За інформацією «Укрінформ»