Олег Федоров відзначає, що за останні роки галузь космонавтики зазнала значних змін у зв’язку з її впливом на науковий та технічний рівень і, зрештою, на конкурентоспроможність економіки: «Аналітики говорять про зміну парадигми сучасної космічної діяльності, яка передбачає перехід від стратегічної гонитви в ім’я лідерства до пріоритету сталого розвитку та орієнтації на споживача. Ефективність космічних програм оцінюється не кількістю пусків, а відповідями на запитання: наскільки зросте безпека країни і регіону, який виграш від прогнозу катастроф або оцінки лих, як поліпшити конкретні управлінські рішення? Тому теза про те, що країна є «космічною», сьогодні потребує іншої аргументації, ніж двадцять років тому».
|
Науковець окреслює невтішні перспективи вітчизняних космічних досліджень: проект закону про космічну діяльність та загальнодержавна космічна програма на період 2018 – 2023 роки досі не прийнято, у бюджеті на поточний рік коштів на космічні дослідження не передбачено. «Треба сказати, що загальнодержавні (національні) космічні програми (всього в Україні виконувалося п'ять таких програм) завжди переживали фінансовий голод, — виділене фінансування становило приблизно 30%. Тому й виконувалися не в повному обсязі. Так, на останню з таких програм (на період 2013 – 2017 рр.) було виділено, фактично, 347 млн грн із передбачених 1109 млн грн. І, очевидно, проблема не тільки в тому, що «державі не потрібен космос», що в бюджеті мало грошей, а й у чомусь іншому. Зараз космічна програма — це набір, або список, замовлень директорів підприємств у відповідному оформленні. Уряд розуміє, що на космічну галузь потрібні гроші, але хоче знати, на що конкретно і яким буде результат. Потрібна стратегія — що ми матимемо в космічній галузі через три роки, через п’ять, десять».
Олег Федоров наголошує на необхідності визначитися вітчизняним науковцям із траєкторію розвитку космічної діяльності, окреслюючи два можливі сценарії: розвивати галузь за рахунок власних зусиль і можливостей чи активніше включатись у міжнародну співпрацю, міжнародні космічні проекти. На це в подальшому спиратиметься місія України в космосі.
Робоча група вчених і спеціалістів під егідою Української асоціації високотехнологічних підприємств і організацій «Космос» наразі готує проект документу щодо розвитку космічної діяльності. Основне завдання цієї робочої групи – ґрунтовно проаналізувати наявні й перспективні напрями космічної діяльності України та відповідні рекомендації експертів. До асоціації ввійшли академіки Володимир Горбулін, Ярослав Яцків, гендиректор ДП «КБ «Південне» імені М.К. Янгеля» Олександр Дегтярев та інші відомі в космічних колах люди.
Повний текст інтерв’ю – за посиланням:
https://dt.ua/SCIENCE/navischo-ukrayini-kosmos-308410_.html
За інформацією інформаційно-аналітичного тижневика «Дзеркало тижня. Україна»