© Сергій Кузнецов |
Нещодавно на сторінках міжнародного громадсько-політичного тижневика «Дзеркало тижня» (Випуск №13, 6–12 квітня 2019 року) було опубліковано статтю провідного наукового співробітника Інституту економіки та прогнозування НАН України кандидата економічних наук Віктора Ліра.
Автор публікації аналізує так званий ефект «ресурсного прокляття» окремих країн, коли наявність у них значних природних ресурсів стає причиною слабкої мотивації до технологічного прориву. Експерт наголошує, що ресурсний фундамент окремих економік автоматично не означає створення високотехнологічної надбудови, хоч і дозволяє деяким країнам-експортерам мати достатньо високий рівень життя на певному проміжку часу. З іншого боку, енергетична залежність країн-імпортерів створює потужну мотивацію до їхнього об’єднання, технологічного прогресу та пошуку енергетичних альтернатив.
В. Лір зазначає, що «ресурсне прокляття» економісти зазвичай називають «голландською хворобою», або ефектом Гронінгена (назва походить від Гронінгенського газового родовища, відкритого в 1959 році на півночі Нідерландів). Швидке зростання експорту газу внаслідок освоєння родовища призвело до структурних диспропорцій розвитку економіки, збільшення інфляції та безробіття, падіння експорту продукції обробної промисловості й темпів зростання доходів країни. Зростання і падіння цін на нафту у 1970-х і 1980-х роках спричинило подібний ефект у Саудівській Аравії, Нігерії, Мексиці. Не в останню чергу ціни на нафту призвели до розвалу СРСР.
Автор статті звертає увагу на те, що останні дослідження на замовлення Фонду Карнегі показують, що аномальні доходи від експорту ресурсів породжують деформацію економіки в усіх випадках, незалежно від політичного устрою.
При цьому В. Лір наголошує, що «ресурсне прокляття» має цілком конкретний економічний вимір, хоча деякі експерти взагалі не погоджуються, що національне ресурсне багатство є фатальною проблемою економічного розвитку. Рецептура уникнення негативних наслідків полягає лише в переорієнтації використання нафтодоларів на перспективні високотехнологічні сегменти ринку, які виступатимуть драйверами економічного зростання.
Детально про вплив фактору «ресурсного прокляття» на економічну динаміку та шляхи подолання так званої «голландської хвороби» – у повній версії статті за посиланням: https://dt.ua/energy_market/resursne-proklyattya-307757_.html