Шерсть, яка збереглася за 25 тисяч років – абсолютно унікальна. За століття вона втратила тільки колір: з сизо-сріблястого він змінився на рудий. Останки тварини знайшли в озокеритній шахті Карпат, там добували гірський віск ще понад століття тому. Нафтові суміші добре законсервували тварину.
«Робочі вирішили, що це віл з великими рогами. Подивилися, що шкіра груба і міцна і може стати їм у нагоді в господарстві. Вони порізали шкури на шматки і забрали додому», – розповів завідувач відділу Державного природознавчого музею НАН України кандидат біологічних наук Андрій Бокотей.
Щоб повернути залишки мамонта, палеонтологам довелося судитися з гірниками. Пізніше в шахті виявили тушу самки волохатого носорога. Чотирнадцять тисяч років тому, припускають вчені, розігрався справжній трилер кам'яного віку.
«У волохатого носорога знайдений метровий стрижень, який у нього кидали і через який він, ймовірно, і загинув, бо спис перебував у районі серця», – говорить вчений.
Реставрація мамонта і носорога триває вже кілька років. Робота кропітка, а деякі дефіцитні матеріали можна придбати лише за кордоном. Наприклад, речовина, якою склеїли бивні, не шкодить кісткам і в будь-який момент її можна видалити.
«Це величезний банк наукової інформації, в першу чергу генетичної. Як тільки у нас з'явилася можливість робити генетичні аналізи, наукові природні колекції стали фантастичним джерелом матеріалу для тих генетичних аналізів», – коментує завідуюча відділом прикладної музеології Державного природознавчого музею НАН України кандидат біологічних наук Наталя Дзюбенко.
Зараз триває фінальний монтаж головних експонатів, всього ж їх близько тисячі.
За інформацією Державного природознавчого музею НАН України